Mastodon

Zpravodajské servery se mění v TikTok

Zpravodajské servery se mění v TikTok
Obrázek generovaný přes Fooocus.

Zdravím vás u pravidelného newsletteru Mimo agendu. V tomto newsletteru nebudou žádné novinky o projektu, který připravujeme s Apolenou Rychlíkovou. Je ale super to alespoň takhle v perexu nenápadně připomenout. Vtipy stranou. Tady jsou dnešní témata:

  • Konkurent X (Twitteru) se otevírá veřejnosti.
  • AI na vlastním počítači – nechť se pálí křemík. Generovat obrázky můžete i zdarma.
  • Tiktokizace tradičních médií. Risk jako přechod z papíru na internet.
  • Jde opustit Google? Je to těžké, ale najdete hodně super alternativ.

Konkurent X (Twitteru) se otevírá

Bluesky udělá další důležitý krok k tomu, aby mohl konkurovat Twitteru (X). V nejbližší době se jeho obsah otevře i pro nepřihlášené uživatele. Zkrátka se dostane do stavu, který jsme u původního Twitteru tak milovali a dával smysl pro širší sdílení informací. Když například politik něco tweetl, měl velkou šanci, že se jeho příspěvek dostane za hranice platformy.

Jak to tak bývá, chystaná novinka dost lidí vyděsila, neboť Bluesky se stal pro řadu uživatelů bezpečným prostorem. Míra toxicity na této platformě je nesrovnatelně nižší než na X a řada uživatelů by byla ráda, kdyby to tak zůstalo. Jenže nemůžete mít velkou platformu bez větší otevřenosti. Bluesky se nikdy netajil tím, že má rozhodně větší ambice než vytvořit příjemný prostor pro pár známých. To mimo jiné dokazuje i fakt, že tam migruje řada institucí a politiků. Na rozdíl od X ale Bluesky ponechá lepší nástroje pro moderaci diskuzí, a tak by ani po otevření této platformy nemuselo nastat úplné peklo.

Čísla a tak obecně:

  • Bluesky má něco málo přes 2 miliony uživatelů. Denně přibývá několik desítek tisíc.
  • Česká komunita má maximálně menší jednotky tisíc uživatelů.
  • Uživatelé se rekrutují často díky kódům, které rozesílají ostatní uživatelé mezi své známé a svou komunitu. Za tu dobu, co Bluesky mám, jsem jich dostal deset. Zajímavé je, že váš účet pak nově příchozímu Bluesky doporučí ke sledování. Nově příchozí pak mají větší šanci, že se hned na začátku dostanou do bubliny lidí, jejichž názory je zajímají a chtějí s nimi interagovat. Doteď se mi zdá tahle strategie velmi chytrá.

Na X stejně přestává záležet

Tenhle rok byl, co se týče sociálních sítí, velmi dynamický. Lidé hledali náhradu za X, ale vlastně ji zatím nedostali a nejspíše ji ani nikdy nedostanou. Vybudovat tak velkou gravitaci kolem podobné platformy se ukázalo v dnešním rozestavení figurek na internetu jako téměř nemožné.

Mastodon skončil na své složitosti, ale možná pomůže prosadit nový standard, jak spolu budou sociální sítě navzájem komunikovat. Meta (Facebook, Instagram, Threads) doteď tvrdí, že počítá s využitím otevřeného protokolu ActivityPub. Sociální sítě tak budou sloužit jako e-mail. Je jedno, jestli máte schránku u Seznamu, či Googlu – email vždy dorazí, a tohle je i idea, se kterou pracuje ActivityPub.

Bluesky doteď hraje velmi riskantní hru s pomalým budováním loajální komunity. Je ale otázka, zda nepromeškal všechny důležité momenty, kdy Elon Musk svou komunitu naštval a vyděsil. Každý další skandál, podobně jako jsme zvyklí u Trumpa či Zemana, může mít menší mobilizační efekt. Lidi si zkrátka na posunutou hranici zvyknou a budou mnohem otrlejší.

Kdo vyhraje válku o mikroblogovací platformu, si teď netroufnu hádat. Pokud chcete dosah, tak i v Česku po všech varováních je a nejspíše i bude hvězdou TikTok. Pokud si nejste jistí, stačí sledovat, co vytváří Babišovi markeťáci. Na zvolení internetového náměstí pro manifestaci svých názorů mají obrovský talent.

AI na vlastním počítači – nechť se pálí křemík

Dokonce i Českem prolétla zpráva o fitness influencerce Aitaně Lopez, která vydělává stovky tisíc měsíčně jen skrze svůj instagramový účet. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale Aitana Lopez nikdy neexistovala a její fotky generuje reklamní agentura přes umělou inteligenci. Takových pokusů už je na sítích celá řada a pronikají i do pornoprůmyslu. Celou dobu mi vrtalo hlavou, jak u generovaných obrázků zachovat nějakou kontinuitu. Kdo někdy zkoušel Midjourney, jistě ví, že udržet podobu člověka, pokud to není známá celebrita, je téměř nemožné – natož postavu instalovat do různých situací a poloh.

Trochu oklikou skrze různé rady jsem se dostal k AI, která se jmenuje Fooocus a umožní vám mít větší kontrolu nad výsledky.

GitHub - lllyasviel/Fooocus: Focus on prompting and generating
Focus on prompting and generating. Contribute to lllyasviel/Fooocus development by creating an account on GitHub.

Co je dále zajímavé, je možnost provozovat Fooocus na svém hardwaru. Projekt navíc disponuje otevřeným kódem. Pokud jste byli vždy trochu paranoidní ohledně toho, co se stane s vašimi daty, která naservírujete AI, u Fooocusu můžete získat větší kontrolu. A abych nezapomněl, je to zdarma. Platíte jen za elektřinu pro svůj počítač.

Dovolím si sem přidat několik obrázků, abyste viděli, že výsledky jsou velmi solidní a jedná se o skvělou alternativu, jak vytvářet ilustrace třeba pro newsletter, jako je Mimo agendu.

Nevýhodou ovšem je, že potřebujete alespoň trochu solidní počítač. U herního notebooku s moderní grafickou kartou může generování obrázků trvat několik desítek sekund. Časy se budou lišit podle nastavení a velikosti rozlišení. S pár desítkami sekund už se dá pracovat, i když to váš počítač zaseká tak, že pro jinou práci je v tu chvíli nepoužitelný. Já bohužel nemám tak silný hardware, tak se čas generování jednoho obrázku pohybuje kolem 8 minut.

Teď se asi ve mně probudí nerd, ale i tak je fascinující, že za 8 minut máte unikátní obrázek, který vypadá skvěle a furt je levnější než fotka z fotobanky. Navíc při neustále rychlejším a levnějším hardwaru je jen otázkou času, než tenhle nástroj bude přístupnější i na průměrném počítači.

Navíc je instalace velmi jednoduchá. Stačí pár kroků a můžete začít. Zvládl jsem to i na Linuxu, a to nejsem žádný expert. Nechť vám je toto zjištění nadějí při experimentování.

Tiktokizace tradičních médií

Přiznám se, že mám s tradičními médii jeden etický problém, a tím je design hlavní stránky. Objevilo se to poměrně plíživě, ale jak si toho začnete všímat, překvapí vás, jak moc je to častý jev.