Mastodon
10 min read

Jeden Seznam vládne všem, jeden jim všem káže

Jeden Seznam vládne všem, jeden jim všem káže

Je tu éra společnosti Seznam.cz jako krále českých internetových médií. Ukázalo se, že spojení technologické firmy a novinařiny dává velký smysl. Vznikl ekosystém, kdy se redaktoři mohou opírat o data z dalších služeb Seznamu (jako třeba Sreality.cz) a zároveň přitáhnou k těmto službám svým obsahem pozornost. Poté, co Google a Facebook vzaly zpátečku v poskytování prostoru mediálním domům, může pozice Seznamu posílit.

Mezi svátky prolétla médii zpráva, že Seznam.cz kupuje Borgis, zda se mu to povede, rozhodne ještě Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten zatím žádné námitky proti této fúzi neobdržel. Schválením by internetová jednička Seznam.cz získala nejen Právo, ale hlavně i server Novinky.cz.

Jak ukazují data NetMonitoru zveřejněná na MediaGuru, Novinky.cz a Seznam Zprávy jsou top navštěvované zpravodajské servery v Česku. Mediální mapa tak bude ještě méně barevná než doposud.

médium

průměr RU měsíčně 2022

průměr PV měsíčně 2022

Seznam Zpravy.cz

                             4 751 565

                         182 989 209

Novinky.cz

                             4 533 897

                         190 943 310

Zdroj: Netmonitor. (RU = reálných uživatelů, PV = page views.)

Je zarážející, že tak velkou změnu na trhu novináři veřejně moc nereflektovali. Naštěstí je tu newsletter Mimo agendu, který éru Seznamu.cz analyticky rozebere i s možnými riziky.

Zbytek příspěvku je pouze pro platící čtenáře