Mastodon

Umetání cesty extremistům

Umetání cesty extremistům
Generováno Midjourney

Zdravím vás u pravidelného newsletteru Mimo agendu. Na začátek bych chtěl poděkovat za všechny milé reakce, které se týkaly našeho připravovaného mediálního projektu. S Apolenou si toho moc vážíme.

Zprávičku jste si našli, i když jsem ji trochu cíleně schoval do poměrně macatého newsletteru a explicitně jsem na sociálních sítích nic neprozrazoval. Pokud to bude možné, zkusím vás v newsletteru sem tam informovat, kam se celá příprava posouvá. Od nového roku budeme určitě více komunikativní, protože by mohla být hotová i vizuální identita, kterou začneme postupně představovat.

Držte nám prosím palce! Poslední půlrok příprav byla jízda a poprvé si zkoušíme tuhle pro novináře nezvyklou roli. Přiznám se, že jsem nikdy netoužil po manažerské či řídící funkci. Spíše naopak jsem vyhledával pozici, kde mohu klidně psát bez dalších starostí. Ukázalo se, že to má také své limity. Člověk musí manévrovat v podmínkách, které mu tvoří jiní, a je těžší následovat své vize. Výsledkem našeho snažení snad bude prostor nejen pro kvalitně zpracovaná témata, ale i pro mladé a talentované novináře, kteří mají ambice tvořit velké věci a učit se.

Jen pro jistotu zopakuji svou výzvu. Prostředky na start už máme, ale přesto budeme rádi, když se nám ozvete, pokud byste nám chtěli zpočátku finančně pomoci. Každý příspěvek rozhoduje o tom, jak moc ambiciózně můžeme projekt v příštím roce pojmout. Moc vám všem ještě jednou děkuji a prosím, abyste nám minimálně drželi palce.

V dnešním newsletteru naleznete:

  • NÚKIB varuje před WeChat. Jaké jsou linky v Česku a proč jde téma za výzvu k odinstalování rizikové aplikace
  • Zoufalá kampaň státu proti dezinformacím
  • Mainstreamoví politici umetají cestu extremistům (pro předplatitele)

WeChat a Česko

Používat aplikaci WeChat je bezpečnostní hrozbou, upozorňuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jedná se o takzvanou superaplikaci, která slouží nejen k chatování, ale také ke komunikaci se státem a placení. Může být složité se bez ní obejít, pokud studujete či děláte byznys v Číně. Specifické je i to, že ve WeChatu mohou mizet správy, které jsou pro tamní totalitní režim nebezpečné, a aplikace se tak podílí na udržování režimu, který porušuje lidská práva.

Tuhle aplikaci vyvinula společnost Tencent a to je také důvod, proč o tom v newsletteru píšu. Tahle společnost poslední roky investovala obrovské množství prostředků do evropských firem. V roce 2021 koupila podíl v českém herním studiu Bohemia Interactive. Díky tomu může toto herní studio snadněji expandovat na atraktivní čínský trh s více jak miliardou lidí. Bez čínského byznysového partnera by to téměř jistě nebylo možné.

Bohemia Interactive je zajímavá mimo jiné i tím, že její zakladatelé vstoupili do mediálního byznysu. Kromě Parlamentních listů vlastní třeba také Echo24 či Hrot.

Píšu to sem, neboť tenhle kontext spolu s vazbami v souvislosti s varováním NÚKIB poněkud zapadl. Tencent je obrovskou technologickou společností, jejíž vliv bude i v západním světě sílit. Čína poslední dobou investuje do takzvané měkké síly, která by měla vylepšovat její obraz ve světě. Součástí toho jsou mimo jiné i investice do kultury. Příkladem jsou třeba počítačové hry, hudba a filmy, v nichž se Tencent velmi aktivně angažuje.

A v tom je možná to největší riziko. Pokud budou mít společnosti, které se velmi aktivně podílí na cenzuře, zásadní slovo v západním umění, může to přímo útočit na naše hodnoty. Stačí se podívat na to, co se děje v NBA či Hollywoodu. Kvůli čínskému trhu a čínským penězům mají tamní společnosti problémy odsuzovat zvěrstva čínského komunistického režimu. Umění bylo vždy zásadním prostředkem pro vyjadřování kritiky a manifestaci svobody na Západě. To je hodnota, kterou je důležité bránit. Je fascinující, že tohle napojení na Čínu řadu lidí neznervózňuje tak, jako pseudokulturní války.

Zoufalost kampaní proti dezinformacím

Informační kampaň vnitra vyjde na 42 milionů korun a na stránce nenaletet.cz se lidé dozví korektní informace o tématech, kde dezinformátoři manipulují. Řada lidí se pozastavila nad částkou, ale ta je úplně v pořádku, neboť celostátní kampaně jsou prostě drahé.

Stát by naopak do osvětových a informačních kampaní měl dávat větší prostředky. Nemusí se jednat pouze o dezinformace, ale podcenilo se informování o přeočkování proti covidu. Více by se mohlo dělat v osvětě o tom, jak žádat o dávky a vyřešit různé životní trable. Varovat před podvody s energiemi či útoky hackerů na bankovní účty.

V tom všem je ale stát bezradný a forma, kterou volí, je špatná. Stačí se podívat na stránky nenaletet.cz, které sice správně pracují s formátem vertikálních videí a uvědomují si, že vizuální formát je lepší než úřednicky psaný text, forma zpracování je ale nudná a tragická. A co hůř. Video samo o sobě nedá tolik informací, aby se člověk vyhnul kliknutí na odkazy, které mu vnitro servíruje. No a tam jsme zase v klasickém úřednickém pekle plném nudných textů a pro laika nic neříkajících paragrafů.

Aby stát mohl čelit dezinformacím, musí začít mluvit jako člověk. Proč jsou dezinformátoři na rozdíl od institucí tak úspěšní? Právě proto, že do svých sledujících hustí informace jako do kamaráda v hospodě. Když toho stát není schopen, tak ať alespoň tuhle misi na někoho deleguje. Výsledky jsou zatím tragické a budou mít nejspíše nulový dopad.

Příprava půdy pro extremisty

Na sociálních sítích se velmi intenzivně bojuje za Ukrajinu či jednu ze stran v izraelsko-palestinském konfliktu. Jen při letmém proscrollování sociální sítě X je to smutný pohled. V jednom kuse se lidé chytají za slovíčka. Hodnotí, jestli někdo dostatečně odsoudil nějaké zvěrstvo. Hledají skryté „znaky“ a „znamení“ v příspěvcích lidí, které nemají rádi. Skoro to až někdy vypadá jako dešifrování skrytého spiknutí, které občas můžeme číst na dezinformačních serverech. A také se zbytečně okopávají instituce a organizace, jejichž roli řada kritiků nechápe. Tohle jejich cílené oslabování a pošpiňování může vytvářet prostor skutečně radikálním extremistům. Politici by si měli uvědomovat i tuto rovinu.