Mastodon
9 min read

TikTok mění jazyk, válku i politiku. Už teď to pociťujete, i když nejste připojení

V tomto textu chci na fenomén TikToku nahlédnout z jiného úhlu, než že se jedná o bezpečnostní hrozbu. Začal totižvýrazně měnit naši společnost, ať se nám to líbí nebo ne. Má na vás dopad, i když k němu nejste připojení.
TikTok mění jazyk, válku i politiku. Už teď to pociťujete, i když nejste připojení

O TikToku se v českých médiích píše především jako o bezpečnostní hrozbě, jelikož síť pochází z totalitní Číny a data z ní tak může Peking zneužít. V tomto textu ale chci na fenomén TikToku nahlédnout ještě z jednoho úhlu. Začal totižvýrazně měnit naši společnost, ať se nám to líbí nebo ne. Má na vás dopad, i když k němu nejste připojení.

TikTok a válka

Válka ve Vietnamu byla první, kterou pokrývala televize. Arabské jaro zase ukázalo sílu Twitteru, přes který se svolávaly masové demonstrace, jež způsobily pád diktátorů. O Ukrajině se bude mluvit jako o první TikTokové válce.

Velká síla TikToku tkví v tom, že díky editačním nástrojům dokáže velmi rychle odbavit nové video a syrové záběry distribuovat během okamžiku k milionům lidí. Nemusíte mít sledující ani fanouškovskou základnu. Stačí, aby si váš příspěvek vybral algoritmus živící uživatelovu pozornost. Tu často bohužel nestrhne nic tak dokonale, jako záběry z krutých bojů a utrpení civilního obyvatelstva.

Zbytek příspěvku je pouze pro platící čtenáře