Mastodon

Telegram je AK-47 pro internet

Telegram je AK-47 pro internet
Zdroj: South Park

Zdravím vás u pravidelného newsletteru Mimo agendu. Dneska si můžete přečíst:

  • Boj o manželství pro všechny
  • Telegram jako AK-47 pro internet a dezinformační kampaně
  • Jak se odstřihnout od Applu a Googlu. Jde to vůbec?

Zachování nerovnosti

V roce 2005 vyšla epizoda South Parku s názvem Follow That Egg!, ve které se řešilo manželství pro všechny stejným způsobem, jakého jsme teď svědky v Česku. Guvernér navrhl, aby uspokojil protistranu, že gayové a lesby budou mít stejná práva, jen se tomu nebude říkat manželství, ale v českém překladu „teplý braši“. Je fascinující, jak po osmnácti letech od debaty v USA procházíme něčím podobným v tuzemsku a jak moc zákonodárcům uniká, o co skutečně v manželství pro všechny jde.

Dohoda: Manželství by mělo být pro všechny, ale bude mít dva názvy - Seznam Zprávy
V Poslanecké sněmovně se schyluje k velké dohodě na tématu, které štěpí vládní strany i opozici. Jde o manželství pro všechny.

Základem je rovnost – a ta bohužel nebude naplněna tím, že to samé budeme nazývat jinak. Naopak dané lidi v očích zákona odsuneme do jiné kategorie, což je ve 21. století poněkud skandální. Nejde jen o slova a názvy, jak by někdo mohl namítat – stát by tím prostě dával najevo, že jsou zástupci sexuálních menšin jiná kategorie lidí.

Kdyby prošla nyní zvažovaná varianta, hrozí, že se zástupci LGBT+ narovnání práv dlouho nedočkají. Část společnosti bude uspokojena „přijatelným“ posunem a odpadne zároveň i hlavní mobilizační efekt. Nyní jde ukazovat, že si registrovaný partner nemohl osvojit dítě druhého, zákon mu neumožnil společné pěstounství či nárok na vdovský/vdovecký důchod a mnoho dalšího, tedy na zásadní komplikace v praktickém životě.

Samotný název institutu na lidi, kteří aktivně nebojují za práva menšin, tak silný mobilizační efekt mít nemusí. Problém se nejeví tolik prakticky, jako spíše filozoficky. Už jen to, že se přistoupilo na debatu o jiném názvu manželství, je velkým vítězstvím konzervativního spektra. Přitom je v téhle otázce v menšině, což ukazují průzkumy.

Podle dat CVMM manželství pro všechny podporuje většina Čechů a podpora navíc stoupá s mladšími ročníky. V budoucnu by tedy konzervativní pozice bylo mnohem těžší hájit než nyní, proto se může zdát tomuto spektru výhodnější debatu zabetonovat takovýmhle kompromisem. Trochu se tím uvolní frustrace společnosti a zároveň se od tématu plné rovnosti odvede pozornost.

Telegram je AK-47 pro internet

Abyste rozjeli neuvěřitelně efektivní dezinformační kampaň, stačí vám Telegram. V Česku se debata o této síti někdy zbytečně redukuje na „dezinformační telegramové skupiny“, ale aplikace je mnohem sofistikovanější a spíš se blíží čínským superaplikacím. Jen trochu na ruský způsob. Protože nechci dávat volně dostupný „návod“, rozhodl jsem se zbytek skrýt za paywall. Také bych chtěl upozornit, že jde převážně o popis možností využití Telegramu pro studijní účely.

Předem se omlouvám za šokující ukázku. Použil jsem svou redakční fotku a krátké video náhodné modelky z TikToku. (Pro upřesnění: Moje je ta hlava a té modelky tělo.)

0:00
/0:17

Deepfake z telegramové skupiny. Zdroj: Telegram

Deepfake