Mastodon

Selhali novináři během voleb?

Selhali novináři během voleb?

Vítám vás u pravidelného pondělního newsletteru Mimo agendu. Začneme opět pár postřehy, které mohly zapadnout v mediálním prostoru. Připomínám, že na e-mail můžete odpovědět a dát mi tak na článek zpětnou vazbu.

Po vyčerpávající kampani přišla tradičně menší volební kocovina. Pokud sledujete veřejný prostor, tak se hojně řeší, zdali byli novináři během voleb dostatečně objektivní. Vznikla o tom série komentářů a rozhovorů s odborníky na mediální etiku. Asi nejvíc poprasku v mém okolí vyvolal článek od redaktora CNN Prima News Jakuba Kvasničky. Fandící novináře ve štábu Petra Pavla nazval poraženými těchto voleb. Rozjuchaná a radostná atmosféra opravdu silně kontrastovala s tím, co se dělo ve volebním zázemí Andreje Babiše.

Kritické názory na dění v Pavlově štábu jsem slyšel i od některých novinářů a marketérů. Téma je velmi živé, a tak se mu budu v části newsletteru pro předplatitele věnovat podrobněji.

Tak jdeme na to!


Postřehy Mimo agendu:

Válka o vyhledávání

Když se řekne vyhledávač, většina z vás si vybaví Google. Někdo Seznam. A milovníci bizáru projekt Petra Hejla jménem Hlodač, který měl převálcovat i největší technologické firmy. Podnikatel na něj sháněl peníze v reality show Den D. Nikdy s vizí neuspěl. (Není divu.)

Rok 2023 bude možná rokem, kdy se naplno rozběhnou války o vyhledávání. Google je skvělý, ale stále více lidí má problém najít, co skutečně potřebují. Důvodem je nástup obsahu, který je hodně vizuální, a ten Google zatím nedokáže dobře číst.

Abychom pochopili, co se stalo, musíme se vrátit k tomu, jak vypadal internet zhruba deset let zpátky. Většina obsahu byla na webových stránkách. Ty byly občas velmi srozumitelně strukturované a ze SEO – tedy optimalizace stránek pro vyhledávače – se stala žádaná disciplína.

Pojďme do současnosti.

Pokud chce dnes někdo tvořit zajímavý obsah, nejspíš už nesáhne po možnosti, že si založí blog a na něj bude dávat zápisky, videa a fotky. Spíš začne tvořit pro sociální sítě, které jeho obsah dokážou efektivně distribuovat. K tomu mu nabídnou zajímavé nástroje jako velmi povedený video editor, jako má TikTok, či filtry pro fotky, jak to známe na Instagramu.

Tyhle platformy jsou ale poměrně uzavřené. Vytváří své vlastní obří vesmíry plné informací a pokud do nich chcete nahlédnout, potřebujete aktivní účet. Google se zkrátka nedostane tak dobře přes zeď, kterou stvořila Meta (Instagram, Facebook), Twitter a Reddit. Zároveň také nedokáže pracovat s populárními formáty, jako jsou krátká videa. Ty vidíme hlavně na rychle rostoucím TikToku.

To je i důvod, proč někteří lidé „googlí“ na TikToku, a právě proto se o této čínské síti mluví jako o novém druhu vyhledávače. Služba tomu dokonce šla naproti tím, že přidávala na dosahu videím, která něco vysvětlovala či učila. Prostě potřebovala vytvořit databázi informací, aby vám například po zadání hesla „II. světová válka“ vyskočilo kvalitní informativní video.

Ještě zajímavější – a v Česku mainstreamem opomíjenější – služba je Reddit. Jedná se o obří internetové fórum, které dokáže slušně nacucávat obsah i z jiných platforem. Pokud se někomu líbí nějaké video na YouTube, tak ho vloží na Reddit a popíše. Také na něm najdeme velké množství obsahu, kde někdo řeší technický problém a komunita hledá řešení. Díky tomu se stal Reddit pro určitou skupinu ještě zajímavějším vyhledávačem než často omílaný TikTok. Osobně se na Reddit nejvíc dostávám, když mám zásek v nějaké hře či řeším problém se softwarem a hardwarem.

Házím tedy do placu výzvu, která naleptá způsob, jakým pracujete a vyhledáváte informace v anglickém jazyce. Zkuste si dát týden bez Googlu a nahradit ho třeba Redditem. Možná budete příjemně překvapeni. Samozřejmě buďte při čtení informací velmi kritičtí. Nesmíme ale zapomínat na to, že řada lidí takhle funguje už roky. Díky experimentu můžete nahlédnout do jejich světa a informací, které je obklopují.

AI to zařídí

Do války o vyhledávání vstoupí i umělá inteligence. Microsoft investoval miliardy do ChatGPT. Ten dokázal projet informace a udělat vám přehlednou a srozumitelnou rešerši. Místo procházení nejvhodnějších odkazů dostaneme rovnou odpověď. Technologii už opatrně testují i lidé kolem velkých vydavatelských domů v Česku. Představte si situaci, že novinář bude nejen psát článek, ale zároveň i dodávat relevantní a čerstvé informace pro svou umělou inteligenci.

Článek na homepage vás asi i nadále zaujme. Zvláště když půjde o důležitou informaci či příběh. Média nepřijdou o nastavování agendy ani schopnost poukázat svou domovskou stránkou na to, co by mělo být důležité. Vedle textů může být ale i vyhledávací pole či ikonka AI asistenta, kterého se můžete na nějaké informace doptat. Například: Kdo má nyní největší šanci vyhrát volby do Poslanecké sněmovny. AI vám na základě průzkumů a analýz od novinářů zkusí poskytnout odpověď.

Když jsem s Mimo agendou začínal, v prvním článku jsem se věnoval budoucnosti médií. Jejich špatný stav jsem ilustroval příkladem investic do inovací a technologií. Média tehdy v číslech překonával nábytkářský i textilní průmysl. Teď je v novinařině šance vzít velký balík peněz a investovat ho do něčeho smysluplného – AI. Práci s informacemi to posune na nový level.

Sci-fi zamyšlení

Teď pojďme tak trochu do říše (brzo reálného) sci-fi. AI bude takové, jaké datové sety mu poskytnete. Pokud se bude jednat především o informace a články z určitého média, může snadno nasát jeho pohled na svět a „osobnost“.

Tak třeba AI Respektu vyhodí při dotazu na Petra Pavla jiné výsledky, než když se zeptáte AI bota u konzervativně naladěného Echa 24. Ale to už možná trochu fantazíruji, nechme se překvapit.

Co si o tom myslíte? Rád si přečtu váš komentář. Stačí odpovědět na tento e-mail.


Šance zkrotit politický marketing

Konec Marka Prchala, Vladimíra Vořechovského, Tünde Barthy v marketingovém týmu hnutí ANO plnilo titulní strany médií. Ještě během prezidentských voleb se také intenzivně řešila hranice, kam může politický marketing zajít.

Pokud chceme jako společnost tuhle šanci uchopit a nějak se začít bavit o pravidlech pro volební kampaně, neměla by být pozornost upřena pouze na tým hnutí ANO. Kampaně za hranou předvedlo SPD i tým Miloše Zemana. Jaroslav Bašta během voleb lhal na billboardech a internetu stejně intenzivně jako Babiš.

Během komunálních voleb jsme tu měli billboardy koalice Spolu, kde vedle Andreje Babiše stál masový vrah Putin. Řadu let zpátky čeští politici celého spektra bojovali proti uprchlíkům a islamizaci.

Téma hranic politického marketingu je pro zdraví naší společnosti i demokracie zásadní. Nesmíme ale sklouznout k selektivní perspektivě, že někdo je horší, protože se nachází na jiné straně politického spektra. Všechny vyjmenované příklady byly za hranou stejným způsobem – zneužívaly strach a skrze něj manipulovaly.

Jak poznamenal ve svém posledním newsletteru David Klimeš, pozornost by měla být věnována i kampaním kabinetu Petra Fialy (ODS). Ten totiž strategickou komunikaci za miliony zaměňuje s propagací vlády. Na to by ale peníze ze státního rozpočtu fakt jít neměly. Newsletter Davida Klimeše si můžete přečíst ZDE.


Ještě než přejdeme k hlavnímu textu, zde je výběr článků, které jsem publikoval pro E15

„Chci omluvu, ANO budu volit dál.“ Po stopách Babišových sázkařů - E15.cz
Krátce po prezidentských volbách se objevily příspěvky lidí, kteří na výzvu Andreje Babiše vsadili na jeho vítězství a dostali se tak do finančních problémů.

V minulém newsletteru jsem psal o tom, že téma sázení na Babiše hodně roztleskali trollové. Rozhodli jsme se to v E15 prověřit. Vznikl z toho detailní text, který dává data od sázkařů konečně do kontextu. Přišlo nám důležité, aby se k tématu vyjádřili skuteční lidé, kteří na popud Babiše vsadili. Jejich vidění světa je fascinující sondou do hlavy voliče, kterého ve své pražské bublině často nepotkáte.

Cesta Seznamu k převzetí Novinek a Práva se komplikuje - E15.cz
Firma Seznam.cz to ve své snaze převzít jeden z nejnavštěvovanějších zpravodajských serverů v Česku nebude mít snadné. Snahu ovládnout Novinky.cz a deník Právo začal pečlivěji zkoumat antimonopolní úřad.

Byli novináři během prezidentských voleb objektivní?