Mastodon

Přední zpravodajské servery na Slovensku si najaly krotitele trollů. Posoudíme desítky tisíc komentářů za den, říká manažer projektu Tóth a nastiňuje expanzi projektu do Česka

Slovenská PR agentura postavila brigádu elfů, která aktivně maže příspěvky ruských trollů. K iniciativě se připojila přední slovenská média.

Přední zpravodajské servery na Slovensku si najaly krotitele trollů. Posoudíme desítky tisíc komentářů za den, říká manažer projektu Tóth a nastiňuje expanzi projektu do Česka
Gabriel Tóth, CEO a spolumajitel PR a digitální agentury Katedra Komunikácie.

Po ruském útoku na Ukrajinu diskuze pod příspěvky zpravodajských serverů zhrubly a zaplavily je anonymní účty trollů. Ty kromě nadávek a výhrůžek šíří také odkazy na dezinformace s proruským narativem, které mají za cíl rozmlžovat pravdu o válečných zločinech spáchaných Putinovou armádou. Například sedm z deseti nejsdílenějších příspěvků o masakru v Buči na slovenském Facebooku mělo proruský narativ. V Česku to bylo pět z deseti.

V Bratislavě se proti tomuto fenoménu rozhodla bojovat PR agentura Katedra Komunikácie, která postavila projekt Elfové. Něco podobného známe i v Česku. Dobrovolníci se ve svém volném čase snaží v diskuzích dezinformace vyvracet a sdílejí relevantní zdroje.

Slovenský projekt Elfové funguje trošku jinak. Katedra Komunikácie navázala partnerství s předními zpravodajskými servery a těm napřímo pomáhá kontrolovat diskuze. Mezi klienty patří například SME, Aktuality.sk čiRefresher.

Za den Elfové pod agenturou Katedra Komunikácie zkontrolují desítky tisíc komentářů. Systém pro skrývání a blokování nevhodných příspěvků přitom kopírují od samotného Facebooku, který svá pravidla nevymáhá. Falešné účty elfové blokují a vulgární příspěvky skrývají. Přitom ponechávají absolutní svobodu pro jakýkoliv politický názor, pokud je slušně formulován.

Jak elfové fungují a jaké to je několik hodin procházet toxické diskuze, jsem se zeptal Gabriela Tótha z Katedry Komunikácie, který projekt koordinuje.

V rozhovoru se dozvíte:

  • Jak vám je po kontrole 1500 příspěvků v toxické diskuzi, když na posuzování komentáře máte maximálně 15 sekund.
  • Proč nelze chápat podobnou službu jako cenzuru.
  • Některým zpravodajským serverům klesl kvůli moderaci diskuzí dosah na sociálních sítích. Proč jsou klienti přesto spokojení?
  • Měl by podobně moderovat diskuze Facebook?

Jak se cítíte, když jako elf na směně strávíte hodiny procházením toxických diskuzí na sociálních sítích? Mně kolikrát stačí jen příspěvky na mé zdi a musím se jít projít naštvaně ven. Váš tým se podle dat věnuje moderacím 12 až 14 hodin denně a za tu dobu projdete tisíce příspěvků.