Mastodon

Poradce šéfky sněmovny anonymně napadá novináře a oponenty. Po dotazech se "odmaskoval"

Mediální poradce předsedkyně sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové pod rouškou anonymity na Twitteru sprostě napadá novináře a politické oponenty.

Poradce šéfky sněmovny anonymně napadá novináře a oponenty. Po dotazech se "odmaskoval"

Mediální poradce předsedkyně sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové pod rouškou anonymity na Twitteru sprostě napadá novináře a politické oponenty.

Po dotazech na TOP 09 účet přiznal své spojení nenápadnou změnou popisku ve svém profilu. Pokud ale nejste insideři, jméno poradce z něj nevyčtete.

✨ Opět připomínám, že je možné na newsletter odpovědět! Můžete mi poslat zpětnou vazbu, či tipy na témata a rozhovory. 📩 Také budu rád za jakékoliv sdílení. 🔄 Newsletter Mimo agendu je financován pouze komunitou z předplatného. Pokud vás má práce baví, budu vděčný za vaši podporu. 🙏

Jmenuje se Václav Ágh a na Twitteru působí pod přezdívkou VÁ (@vvetvicka) s 16 tisíci sledujícími, což v české komunitě na této sociální síti není malé číslo. Přes účet pak nevybíravě a sprostě útočí na všechny, kteří mají jiný názor nebo jsou kritičtí ke krokům TOP 09 a politikům z koalice Spolu.

Foto: Do profilu nově přibylo, že je VÁ člen poradního týmu Markéty Pekarové Adamové.

Reakce twitterového účtu VÁ jsou plné vulgarit. Vybral jsem příklady z posledního měsíce napříč názorovým spektrem. Komunikace poradce vypadal následovně: „Vyhoďte toho debila, co vám dělá sociální sítě,“ reagoval například na zprávu CNN Prima News. Petra Holce nazve ubožákem. Jindy zas poslance Evropského parlamentu Mikuláše Peksu (Piráti) nazve též ubožákem. Napadá novinářky jako Janu Ustohalovou (Deník N) a Apolenu Rychlíkovou (A2larm) za jejich texty o sociálních tématech, překrucuje, co píší a vytrhává části textů z kontextu.

Díky tomu, že si většina lidí profil VÁ nespojí s Václavem Ághem, může poradce na Twitteru kopat do oponentů, aniž by cokoliv riskoval. Lidé navíc donedávna neměli pouze z profilu šanci poznat, že je zástupcem jedné vládní strany, a navíc zaměstnaným poradcem předsedkyně sněmovny.

Například mluvčí, kteří reprezentují instituce, musí dbát na její dobré jméno a vyjadřovat se do veřejného prostoru pokud možno kultivovaně. Když to někdo nedělá, třeba jako mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, je terčem kritiky nejen médií, ale i profesních organizací. Hlavně tím ale ubližují tomu, kdo je zaměstnává, jelikož případné neurvalé chování a nadávky pošpiňují i zaměstnavatele.

Angažmá poradce potvrdil i mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk. V otevřených zdrojích nicméně tato informace donedávna chyběla. „Václav Ágh je odborný poradce předsedkyně Poslanecké sněmovny,“ řekl Vaněk. Otázky, jakou pozici Ágh přesně zastává a zda je jeho počínání na sítích v pořádku, už nekomentoval. Stejně tak otázky nechala bez odpovědi předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová. Nevyjádřila se tak ani k tomu, jak takové chování na sítích ze strany svého zaměstnance hodnotí.