Mastodon

ODS a KDU-ČSL vedle Okamury

ODS a KDU-ČSL vedle Okamury

Ke schvalování manželství pro všechny napíšu jen pár bodových poznámek a postřehů, protože řada kolegů shrnula celý příběh.

ODS a KDU-ČSL hazardují se svou budoucností

Stačí se podívat na výsledky hlasování.

(ANO v tomto hlasování znamená NE pro manželství pro všechny.)

Zdroj: PSP
Zdroj: PSP
Zdroj: PSP

ODS a KDU-ČSL hlasovaly podobně jako SPD. Dokonce i ANO – strana jednoho muže – působí jako partaj lidí s různými názory, a ne jako šedý ideologický blok. Konzervativní TOP 09 dokázala předsudky překonat a manželství pro všechny podpořila.

Zdroj: PSP

To mimo jiné ODS a KDU-ČSL vlepilo další facku, protože konzervativní ideologie nemusí být v této otázce neprostupnou překážkou. Mimo jiné i v Německu, kde dlouhou dobu vládlo CDU, narovnání práv pro LGBT+ komunitu šlo. Kancléřka Angela Merkelová tehdy vyzvala své poslance, aby hlasovali podle svého svědomí a nikoli podle stranických not. Sama (Merkelová tehdy hlasovala proti.) Návrh přesto prošel.

ODS a KDU-ČSL (a s tím asi i Spolu) si zadělává na problémy u mladších ročníků. Generace mileniálů a generace Z se dostávají do pracovního procesu a už pomalu nahrazují generace svých rodičů. Stávají se tedy nejvlivnějšími skupinami. Tyto dvě strany jejich podporu podobnými projevy kulturních válek mohou ztratit.

Sňatky stejnopohlavních párů podporuje 58 procent Čechů, ukazuje výzkum. Ještě větší podporu mají adopce
Přibývá Čechů, kteří souhlasí s právem na manželství pro stejnopohlavní páry. Pro je 58 procent, vyplývá z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pro možnost adopce dítěte svého partnera nebo partnerky se jich v průzkumu vyslovilo 77 procent a 63 procent je pro to, aby tyto p…

ODS a KDU-ČSL tenhle boj nemohou vyhrát, mohou jen s SPD brzdit a ubližovat poměrně početné skupině lidí, která jim to dlouhou chvíli nezapomene. Navíc to kontrastuje s rétorikou, kterou mají strany na diplomatické půdě o svobodě a lidských právech. Západní Evropa lidská práva narovnává, opakem je Ruská federace, která už roky vede tažení proti sexuálním menšinám. Bohužel jsou někteří poslanci našich demokratických stran blíže k té ruské rétorice, což jsme viděli i při projevech na půdě sněmovny.

Proti Kremlu

Už roky jsme svědky ruské agrese a velké záplavě dezinformačních kampaní s linkami na Kreml. LGBT+ je jedním s ústředních témat ruských lží. Útočníci se snaží vyvolat dojem, že kvůli přiznání právům sexuálním menšinám se zhroutí civilizace a vyvolávají tak proti LGBT+ agresi. Když dojde k narovnání práv, tak Kremlu vyrazíme klacek z ruky. Lidé totiž uvidí, že se nic hrozného nestane a země bude fungovat bez problémů dál. Navíc bude šance se soustředit na nová témata: Třeba transformace energetiky a krocení státního dluhu.

Nad něčím, co chce většina Čechů jsme dohadováním ztratili už příliš mnoho energie a času.

Zastánci manželství pro všechny bohužel nemají vyhráno:

Sněmovnou bylo posunutí dvou norem do druhého čtení:

· Manželství pro všechny

· Manželství jako ústavně chráněný svazek pouze muže a ženy

Jsou to návrhy, které jdou přímo proti sobě a je absurdní, že odpůrci manželství pro všechny chtějí sahat přímo do ústavy, která by se měla měnit opravdu jen výjimečně. Kdyby k tomu došlo, bohužel bychom se všichni stali rukojmím konzervativní a ultranáboženské menšiny.

LGBT+ novináři

Poválečná novinařina na západě má dlouhou tradici bojovat za lidská práva. Pokud se považujeme za západ, nemělo by nás vyděsit, že v redakcích pracují i gayové a lesby. Je fér se v rozhodujících momentech přihlásit ke svým právům a sdílet svůj přiběh. Není to o nic větší aktivismus, než když noviny bojují za nižší DPH na papír. Myslím na všechny kolegy, kteří kvůli svému coming outu musí čelit dosti nevybíravým urážkám. Většina z nich totiž patří k těm nejtalentovanějším lidem v oboru.