Mastodon

Novináři si stvořili vlastní peklo

Novináři si stvořili vlastní peklo

Vítám vás u pravidelného pondělního newsletteru Mimo agendu. Nově jsem na začátek přidal pár postřehů, které zapadly v mediálním prostoru. Pro tento formát jsem se rozhodl, protože se snažím omezit své fungování na sociálních sítích. Místo toho, abych psal krátké tweety, chci informaci popsat v kontextu + přidám zdroje. Tato část newsletteru bude vždy zdarma, aby byl zajímavější i pro odběratele, kteří momentálně nemají obnovené předplatné či váhají, zda vůbec předplatné pořídit.

Dnešní velký text se bude týkat mediálního pokrytí kauzy Marka Wollnera. Toho vyšetřovala komise České televize kvůli možnému bossingu a sexuálnímu obtěžování. Vše nakonec vyvrcholilo jeho odchodem. Že v redakcích často najdeme toxické vztahy, je veřejným tajemstvím. Na rozdíl od zahraničí se problém v tuzemsku veřejně řeší jen zřídka. Téma je přitom zásadní kvůli tomu, aby si novináři v redakcích zbytečně nevytvářeli vlastní malé peklo. Toxické prostředí může odradit mladé talenty a zamezovat otevírání nových témat.

Tak jdeme na to!

Začneme pár postřehy Mimo agendu

V případě zvolení Petra Pavla prezidentem se bývalý předseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) Tomáš Richter nejspíše z politiky nestáhne. V Respektu Petr Pavel prozradil, že chce s Richterem spolupracovat i na Hradě. Richter bude mít za úkol sestavit tým poradců a externích odborníků.

Jedná se o dalšího vysoce postaveného člena z fondu, který po podpoře nezávislých médií skončil v politice. Loni v lednu rezignoval ve správní radě NFNZ Michal Klíma a stal se poradcem premiéra Petra Fialy (ODS). Od března je vládním zmocněncem pro oblast médií.

Tyhle přechody mohou zpochybnit činnost fondu, který každý rok rozdává miliony na řadu mediálních projektů. Jedna z nejvyšších částek před dvěma lety putovala na rozjezd tištěného Týdeníku Forum vedeného Pavlem Šafrem (2 miliony korun.)

Co konkrétně je na tomto projektu kontroverzní, jsem popisoval v detailním textu. Ve stručnosti se dá říct, že Týdeník Forum (podle analýzy akademiků) informoval před volbami často zavádějícím způsobem o synovi premiéra Andreje Babiše.

Celou mou analýzu si můžete přečíst ZDE

Forum 24 je slon v místnosti české žurnalistiky
Forum 24 šéfredaktora Pavla Šafra roky testuje hranice české žurnalistiky, které v některých případech i překročilo.

NFNZ je také generálním partnerem Novinářské ceny. Kvůli podpoře Týdeníku Forum ceny loni bojkotoval Respekt. Jeho články a reportáže přitom pravidelně patří mezi nominované.

Kdo loni získal nejlepší influencery a tvůrce pro svou platební bránu?

Vítězem loňského roku je jednoznačně platforma HeroHero. Podařilo se jim získat například moderátora Čestmíra Strakatého (přes 2k předplatitelů), Petra Máru (přes 600 předplatitelů), Fabulace Jana Špačka a nově i Adama Gebriana. A to nepočítám řadu projektů, které mou cílovku míjí a mají tisíce podporovatelů. HeroHero je provázané s portálem GoOut a kromě poskytnutí zázemí talentovaným osobnostem je nejlépe ze všech služeb promuje na svých sociálních sítích a dalších spřízněných projektech. Ukazuje se, že spustit jen platební bránu nestačí. Musíte dodat něco navíc. HeroHero má kolem sebe živou a propojenou komunitu a pomáhá tvůrcům se sehnáním techniky i studia.

Služby jako Gazetisto, Pickey i HeroHero často nabízejí exkluzivní podmínky talentovaným tvůrcům, aby se rozhodli tvořit právě pro ně. Vypadá to, že HeroHero nyní dokáže najít nejlepší mix.


Netmonior změřil, že omezení zpravodajství od Googlu kvůli novým zákonům zatím velké zpravodajské servery v návštěvnosti zas tak drasticky nepoznamenala. Největší propad je vidět u Forum24, které i vydalo poměrně ostrý článek s titulkem: Pětikoalice připravila novým zákonem FORUM 24 o 1,9 mil. korun ročně. Poškodila řadu dalších médií

Zajímavé vlákno k číslům měl na Twitteru mediální analytik David Kursa:

Pokud vás celá problematika zajímá, doporučuji článek od Jakuba Jetmara z Mediáře.


Psal jsem pro E15:

V uniklých datech Twitteru figurují desítky tisíc českých účtů i e-maily miliardářů a politiků

V uniklých datech Twitteru figurují desítky tisíc českých účtů i e-maily miliardářů a politiků - E15.cz
Deník E15 podrobně prozkoumal velký únik dat z Twitteru, který se týkal více než 200 milionů účtů. Ukazuje se, že v balíčku informací, které se prodávají na internetu za pár desítek korun, jsou i stovky tisíc účtů s možným českým původem. Hrozí tak odhalení identity řady anonymních účtů. Uživatelé,…

Média v kauze Wollnera zapomněla, co se za poslední roky naučila

V Newtonu jsem si přečetl všechny články, které o kauze Marka Wollnera vznikly. Je v tom chaos a běžný čtenář nemá moc velkou šanci pochopit, co se skutečně stalo. Často se příběh odbýval poskládáním tvrzení jednotlivých stran sporu vedle sebe s tím, aby si čtenář vybral. Rezignovalo se na hledání dalších motivů. Například: jak Česká televize postupovala ve vyšetřování a jestli dostatečně ochránila svědky.