Mastodon

📬 Newsletter: Maďarský tlak na Čechy kvůli LGBT a zbytečný prostor dezinformátorům

📬 Newsletter: Maďarský tlak na Čechy kvůli LGBT a zbytečný prostor dezinformátorům
Generováno Midjourney

Vítám vás u newsletteru Mimo agendu. Pro lepší orientaci jsem začal newsletter řadit přehledněji, abyste snadněji našli téma, která vás zajímá.

I. Dezinformátoři jsou jako teroristé. Zbytečně z nich vytváříme hrdiny

II. Jak pomocí ChatGPT generovat lepší obrázky v Midjoureny

III. Maďaři píšou do Česka: Tuhle LGBT+ propagandu u nás v televizi nechceme
(Pro platící čtenáře)

💡

✨ Opět připomínám, že je možné na newsletter odpovědět! Můžete mi poslat zpětnou vazbu, či tipy na témata a rozhovory. 📩 Také budu rád za jakékoliv sdílení. 🔄 Newsletter Mimo agendu je financován pouze komunitou z předplatného. Pokud vás má práce baví, budu vděčný za vaši podporu. 🙏


I.

Generováno Midjourney

Dezinformátoři jsou jako teroristé. Zbytečně z nich vytváříme hrdiny

Přistupujme k dezinformátorům jako k teroristům a lidem, kteří vystříleli školu. Nedělejme z nich hrdiny a nedopřávejme jim více pozornosti, než je potřeba. V těchto týdnech probíhají soudní stání s lidmi, kteří šířili skutečně hanebné lži a nenávist. Zkrátka překročili hranici demokratické diskuse a jejich činnost pomáhala nejen ruské propagandě, ale ještě šířila nebezpečné myšlenky, které se zvrhávají v násilí.

Největší média věnovala velký prostor pokrytí dění v soudní síni a dezinformátoři toho maximálně využili. Hrají před novináři divadlo, když si teatrálně lehají na zem. Kolabují před kamerami. Agresivně se dobývají na uzavřená jednání soudu – pravděpodobně i s vědomím toho, že nemohou uspět. Skandují nesmyslné teorie o tom, že není důvod respektovat státní instituce, protože stále žijeme v Československu a instituce České republiky tak nejsou legitimní. Tyto výkřiky pak tradiční média šíří jako bizarní videa dál, protože jim to přináší návštěvnost, lajky na sociálních sítích a potravu pro twitterové glosy.

Teď mě nechápejte špatně. Nejsem zastáncem toho, aby se o soudu neinformovalo. To, že začal a měl nějaký výsledek, stačí odbýt stručně a bez emocí. Splnit novinářskou povinnost a nejít po bizarních situacích, které nemají informační hodnotu a slouží pouze k pobavení či zděšení. Dávat velký prostor lidem, kteří šíří naprosto zcestné informace a myšlenky, se vrací jako bumerang. V naší propojené společnosti má každý jejich výkřik šanci zasáhnout něčí mysl a zakořenit v ní.

Když se nadměrně psalo o teroristech, kteří spáchali masové vraždění, ukazovala se jejich tvář, předčítaly deníky a tlumočily se jejich myšlenky, vedlo to k infekci nenávisti u dalších lidí. Dnes už tu slávu a satisfakci média těmto lidem v ideálním případě nedopřávají. Stejně tak se opatrněji přistupuje ke střelcům ve školách v USA. Není důvod jim jako „odměnu“ dopřát minutu slávy a šířit dál jejich manifesty. Často největší obavou i trestem pro tyto lidi je, že jim hrůzný čin přinese nulovou odezvu. Urputnost a křik dezinformátorů ukazuje, že podobnou obavu sdílí i oni.

Při posledním soudu jedna známá dezinformátorka zkolabovala. Policie a lékaři jí pomohli, aby pak zjistili, že je na sociálních sítích obvinila z toho, že ji chtěli otrávit. To ukazuje, jak neskutečně obtížné je s těmito lidmi být v kontaktu, i když se snažíte jen pomoci. Často člověk i s dobrými úmysly skončí jen jako jejich nástroj.

Už to, že jejich obsah nemoderují sociální sítě, je nebezpečné – v tomhle byznysu s pozorností a bizárem nemusí jet ještě tradiční média. Můžeme namítat, že dezinformátoři si stejně najdou cestu k publiku skrze jiné kanály, tradiční média mají ale stále ten efekt, že jejich pozornost člověka legitimizuje a šíří o něm informace mimo dezinformátorovu bublinu.

Na příkladech z poslední dnů vidíme, že to dezinformátory motivuje jen k dalším divokým scénám u soudu, protože tahle strategie zkrátka funguje. Využívají podobné taktiky jako aktivisté, kteří svá poselství malují třeba na nahá těla či se polévají krví a vytváří tak atraktivní záběry a kompozice pro fotografy. I menší dezinformační projekty se tímhle způsobem dostávají na exkluzivní místa na zpravodajských serverech i v televizích s milióny diváků a čtenářů. To spouští spirálu, protože tenhle „úspěch“ motivuje další jejich příznivce, aby se dopouštěli podobných akcí. Ve chvíli, kdy nějaký postup přestane fungovat, přitvrdí, aby společnost zase šokovali. Proto je nutné tenhle řetězec přetnout dřív, než je pozdě. Po překročení pomyslné červené linie totiž začne žít vlastním životem a násilí v ulicích se jen špatně ignoruje.

Potřebujeme v redakcích novou strategii, jak tenhle složitý společenský fenomén pokrývat a zároveň ho nepřiživovat. Nemohu si pomoci, ale hlavní dezinformační hvězdy se pro média staly něčím, čím je Shopaholicadel pro reakční kanály na YouTube. Je snadné o nich psát, protože jsou nekonečnou studnicí výstřelků a podvodů. Je snadné si z nich dělat srandu na sociálních sítích a pohoršovat se, protože to přináší lajky. Pokud to děláte, gratuluji. Jste součástí velké fabriky na pozornost, kterou dezinformátoři stvořili. Demokracii ale může pomoct, když nebudeme dělat tyhle lidi slavnými.


II.

Dvě AI si spolu povídají. Generováno Midjourney.

Jak pomocí ChatGPT generovat lepší obrázky v Midjourney

Midjourney je úžasný nástroj pro generování obrázků pomocí textového popisku. Po pár hodinách experimentování ale zjistíte, jak obtížné může být sepsat zadání, které vygeneruje obrázek co nejbližší vašim představám.

K sepsání správného [prompt] (zadání) se dá využít ChatGPT, který do popisu scény přidá technické detaily. Výsledky jsou pak přesnější, protože u generování zmírníte faktor náhody.

ChatGPT můžeme k práci s Midjourney využít dvěma způsoby:

- Aktivujeme specializované pluginy (Musíte si platit předplatné.)
- Naučíme ChatGPT ovládat Midjourney pomocí dokumentace. (Jde to i zdarma.)

Začneme pluginy, protože se jedná o nejjednodušší způsob. Momentálně využívám dva:

- Photorealistic
- Prompt Perfect

Já osobně nejvíce využívám Photorealistic, protože s ním stačí do ChatGPT zadat jen obecný příkaz jako např.:

🙎‍♂️

Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Donald Trump jako mariňák z Warhammeru 40k, který si fotí selfie iPhonem 11 a stojí na planetě, kde jsou za ním zničená úlová města.

Výsledkem je tenhle příkaz pro Midjourney:

Odpověď z ChatGPT

A nakonec série takových obrázků:

Vytvořeno v Midjourney

To není špatné, že? Zadání se velmi podobá pár větám, které jsem popsal, a výsledek by obstál klidně jako tapeta na plochu – pokud tedy máte rádi Trumpa a Warhammer 40k.

Pojďme zkusit něco více praktického:

🙎‍♂️

Příkaz ChatGPT: Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Bude to rukou kreslená ilustrace toho, jak je v mobilním telefonu spyware a ten odposlouchává politika. Chci hodně minimalistickou formu, kde převládají tři výrazné barvy – červená, černá a bílá.

Vytvořeno v Midjourney

Obrázek číslo 2 a 4 už je solidní výsledek vhodný pro ilustraci novinového článku, který se zabývá odposlechy či spywarem.

Plugin Prompt Perfect funguje také skvěle a na dost podobném principu. Jen je lepší komunikovat s ním anglicky, protože má tendenci v reakci na český text vyplivnout následné zadání také v češtině, která zatím není pro komunikaci s Midjourney vhodná.

Tady můžete zhodnotit výsledek mého zadání:

🙎‍♂️

Příkaz ChatGPT: Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Nad Pražským hradem se objeví UFO. Chci, aby to bylo komiksové a ručně kreslené pomocí pastelek.

Učíme ChatGPT s novým nástrojem

Vygenerováno Midjourney

Teď se dostáváme k tomu, jak ChatGPT naučit práci s Midjourney, aniž bychom museli platit předplatné kvůli pluginům.

Midjourney v dokumentaci popisuje, jak se tvoří [prompt] (zadání). Vezměte tedy prostě text ze stránky a překopírujte ho do ChatGPT.

Pak se musíte ujistit, že ChatGPT návod chápe. Zeptejte se ho na to:

🙎‍♂️

I want you to use this formula to write Midjourney Prompts: (image we're prompting), (5 descriptive keywords or phrases), (camera model and lens), (lighting), (style of photograph) Do you understand this formula? Say "yes" if you understand

Chat GPT vám odpoví s tím, že souhlasí, a v bodech napíše shrnutí, jak návod chápe. Teď se ho můžete zkusit zeptat na náhodný [prompt] (zadání).

Napište mu:

🙎‍♂️

Using the formula provided, write me a prompt for [subject]

Výsledkem je například tato odpověď:

Odpověď ChatGPT

Pokud zadání překopírujeme do Midjourney, dostaneme fotorealistický obrázek krajiny s horou. Přesně podle zadání.

Vygenerováno Midjourney

Je vidět, že ChatGPT už práci s Midjourney chápe a vy můžete zadávat příkazy, jako kdybyste využívali jeden z výše jmenovaných pluginů.

Pro test jsem zkusil stejné zadání jako u předchozího příkladu: Trumpa ve světě Warhammeru 40k.

Výsledek:

Vygenerováno Midjourney

Trump tam poznat jde, ale ne tak dobře jako v předchozím příkladu. Na druhou stranu jsou obrázky preciznější a uhlazenější.


Psal jsem pro E15:

Praha, město špionážního softwaru. Skandály zatíženému Pegasu pomáhal i Pojar - E15.cz
Jednou do roka se v Praze za zavřenými dveřmi koná „ples odposlouchávačů“, kam se sjíždějí firmy zatížené skandály s prodejem sledovacího softwaru. Jejich „zboží“ vlády zneužívaly pro špehování novinářů, opozice i aktivistů. Český stát se o jejich produkty také zajímá. Podle zprávy vyšetřovací komis…

III. (Pro platící předplatitele)

Viktor Orbán v televizi. Generováno Midjourney

Maďaři píšou do Česka: Tuhle LGBT+ propagandu u nás nechceme v televizi

V červnu 2021 přijalo Maďarsko anti-LGBT zákon zakazující „homosexuální a transgender propagandu“. Co to znamená, si můžeme lépe představit díky stížnostem, které chodí na českou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Maďarský regulátor si stěžuje na konkrétní scény, nad nimiž by se v tuzemsku možná nikdo ani nepozastavil. Pojďme se na ně podívat:

Stížnosti maďarského regulátora: