Mastodon

Příjemné ticho v ústraní

Příjemné ticho v ústraní
Generováno Midjourney

Vítejte u pravidelného newsletteru Mimo agendu.

  • Covid sílí, vůle politiků s ním bojovat je malá
  • Vláda ohrožuje lidi s hendikepem
  • Únava ze světla reflektorů. Zničí stáhnutí do ústraní vaši kariéru?

Covid sílí, vůle politiků s ním bojovat je malá

S blížícím se podzim opět začaly růst případy nákazy koronavirem. V mém okolí jsou celé týmy, které musely do (dobrovolné) izolace. Někdy to přímo doporučili šéfové. Když se podíváme na čísla diagnostikovaných, vidíme v posledním týdnu znatelný nárůst. Problém je, že řada lidí už se tak disciplinovaně netestuje a nemoc přechodí, nebo to nějak přežije na home office.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Zkrátka dva roky od lockdownů vidíme, jak covid nadobro změnil naši společnost a vedle chřipkové sezóny už nadobro musíme počítat i s ním. Věc může dramaticky zlepšit očkování. Jak ale přiznává ministerstvo zdravotnictví, velký zájem o něj neočekává. Což je trochu prezentované jako takové malé „plus“, protože se nezahltí kapacity očkovacích center.

„Vakcíny bude dost. Bojím se, že zájem bude malý. Pořád patříme mezi státy s nejmenším zájmem o očkování v Evropě,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek

Ministerstvo si je tedy vědomo problémů. Nikde jsem nenašel informaci o přípravě informační kampaně. Dva roky od lockdownu je navíc nutné připomenout i základní informace, jak se má člověk chovat zodpovědně, aby nemoc dále nešířil. Dále je potřeba apelovat na očkování a přeočkování. Přijdou totiž nové vakcíny, které mohou čelit i nejnovějším mutacím. 

Covid bude určitě téma, do kterého se nikomu z politiků chtít nebude. Vláda se potýká s malou popularitou. Lidé jsou za ty roky unavení všemi možnými krizemi a kampaň o covidu, který bohužel řada lidí považuje za strašáka minulosti, by mohla vyvolat negativní vášně.

Během pandemie navíc politici ze všech stran spektra nepostupovali podle rad odborníků a nedali na doporučení expertů. Vzpomeňme třeba na apel ODS na otevírání podniků. To byl také důvod, proč se covid nestal jedním ze silných témat ve sněmovních volbách v roce 2021. Babišova vláda fatálně selhala, opozice ale svými výroky měla také máslo na hlavě, což by jim každý omlátil o hlavu.

Zákonodárci navíc nemají v této otázce moc politického kapitálu, aby mohli dělat v případě nouze těžká rozhodnutí. Nezbývá než doufat, že to prostě dobře dopadne, i když by větší proočkovanost mohla zachraňovat životy. Také je tu efekt takzvaného long covidu, který může některé lidi vyřadit ze společnosti na dlouhé roky. Obzvláště doporučuji příběh umělce Adama Hrubého.

Co vy a covid? Dělají firmy, ve kterých pracujete nějaká opatření? Řeší podle vás vláda dostatečně tuhle stále přítomnou hrozbu? Odepište na tenhle newsletter a dejte mi vědět. 

Vláda ohrožuje lidi hendikepem

Představte si, že jste na vozíku či máte jinou nemoc, která vám znemožňuje fungovat bez pomoci bližního. Někdy kvůli vám zůstane jeden člen domácnosti doma, aby se o vás staral na plný úvazek. Takové rodiny či partneři jsou odkázáni na takzvaný příspěvek na péči. Ten jim umožní vykrýt některé výdaje. Jenže tahle dávka se nezvýšila od roku 2018. Do toho tu máme dvojcifernou inflaci a fakt, že příspěvek vůbec nepodléhá valorizaci. Teď už je jasné, že se dávka nezvýší i přes urgenci ani letos ani na začátku nového roku. Situace lidí s hendikepem je už podle řady organizací alarmující.

Analýza think-thanku IDEA ukazuje, jak obstály jednotlivé dávky v průběhu let. Bohužel tam není započítaná letošní inflace, ale i tak jasně vidíme, že si příspěvek na péči času odolává velmi špatně a to právě kvůli neexistující valorizaci. Nejhůře je na tom nyní příspěvek na péči u středně těžce závislých osob.

Zdroj: Analýza think-thanku Idea z roku 2023.Autor: IDEA

 Česká asociace paraplegie píše: „Někteří lidé se zdravotním postižením hledají únik v asistované sebevraždě.“ Což mi přijde jako poměrně silné a varovné vyjádření. 

Organizace k tomu přidává jeden z příběhů:

„Mám polohování jen 2× denně, jídlo 3× denně, piji vodu nebo šťávu ze zásobníku, do vozíku mě nemá kdo dát (letos jsem byl 3×), protože nejsou lidi, anebo dojdou měsíční finance. Jen věčně hladový ležím v posteli, potím se bolestmi styčných partií, láduji se léky na bolest, diktuji maily s žádostmi a prosbami na úřady a nadace, inzeruji a sháním lidi,“ říká Tomáš (52) ze Středočeského kraje, který má ochrnuté celé tělo, elektrický vozík ovládá bradou a komunikuje se světem pomocí asistivních technologií.“

Jak z toho ven? 

Vláda může zrychleně schválit takzvanou malou novelu o sociálních službách a tím navýšit dávky. Bohužel se to zeseklo na ministerstvu financí, takže to nevidím moc realisticky.

Změna by pak vypadal jako v tabulce níže a vyšla by za tento rok (kdyby došlo k rychlému schválení) na 800 až 900 milionů korun.

Současná výše příspěvku

Výše příspěvku pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc

3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),

6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),

13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),

19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Výše příspěvku pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc

880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),

4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),

12 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),

19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Návrhy změny

Návrh rady osob se zdravotním postižením chce navýšení o 10 procent. Souhlasí i s původním návrhem MPSV, že se má v prvním stupni zvýšit částka z 880 Kč na 2000 Kč měsíčně. Částky by podle návrhu mohly vypadat takto: 

Výše příspěvku pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc

3 630 Kč, jde-li o stupeň I. (lehká závislost)

7 260 Kč, jde-li o stupeň II. (středně těžká závislost)

15 290 Kč, jde-li o stupeň III. (těžká závislost)

21 120 Kč, jde-li o stupeň IV. (úplná závislost)

Výše příspěvku pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc

2 000 Kč, jde-li o stupeň I. (lehká závislost)

6 400 Kč, jde-li o stupeň II. (středně těžká závislost)

14 080 Kč, jde-li o stupeň III. (těžká závislost)

21 290 Kč, jde-li o stupeň IV. (úplná závislost)

Když reflektory moc září

O tom, jaké je to pociťovat únavu z neustálé přítomnosti na sociálních sítích a jak z toho ven, když jsou sociální sítě nedílnou součástí vaší práce.