Mastodon
3 min read

Jak hrát Dračí doupě s ChatGPT

Jak hrát Dračí doupě s ChatGPT
Generováno Midjourney

Tento návod pro práci s AI vyšel v newsletteru Mimo agendu. Nejaktuálnější příspěvky + další témata v něm vychází každé pondělí v 7:00.

Tento článek vznikl díky podpoře komunity. Pokud oceňujete mou práci a chcete přispět k růstu projektu, můžete se stát placeným členem a získat tak přístup k exkluzivnímu obsahu. Vaše podpora je klíčová. Děkuji a doufám, že se vám článek líbí.

ChatGPT je skvělý pomocník pro hraní stolních RPG. Jako příklad jsem si vybral Dračí doupě, u kterého jsem v pubertě strávil možná tisíce hodin. Princip je takový, že si hráč vytvoří postavu a Pán jeskyně vypráví příběh a dobrodružství řídí. Nahradit Pána jeskyně pomocí ChatGPT zatím není nejlepší nápad, protože dělá chyby a po nějakém čase se do vyprávění příběhu zamotá. Je to ale skvělý nástroj pro generování postav a náhodných událostí.

Pán jeskyně například nechá postavy hráčů dojít do vypálené vesnice. Na kameni před zříceným domem sedí smutný stařík z plémě Hobbitů. ChatGPT mi po popisu scény vytvoří postavu, její statistiky a vše, co má po kapsách. Dodá k setkání i jednoduchý příběh, který může hráče inspirovat k dalšímu dobrodružství.

Generováno Midjourney

Ukázka:

🙍‍♂️
Potřebuji vytvořit postavu pro hru Dračí doupě. Pán jeskyně zavede hráče do vypálené vesnice. Před ruinou jednoho z domů sedí smutný stařík a vzlyká. Rasa Hobbit. Můžeš mi vygenerovat jeho statistiky, a co má u sebe?
🤖
Příběh: Gandalmar Hlubinohled byl kdysi šťastný hobití kovář ve své vesnici. Poté, co byla vesnice napadena a vypálena, ztratil vše, co měl. Jeho rodina, přátelé a domov byly zničeny. Gandalmar se nyní snaží přijít na to, kdo stojí za útokem na jeho vesnici, a hledá odplatu. Přestože je stařík a kovář, jeho dobrodružný duch a touha po spravedlnosti ho nutí pokračovat v cestě a přidat se k hráčům.

Statistiky a vybavení sem nebudu kopírovat, protože by zabraly velkou část newsletteru.

AI můžeme nechat i házet kostkami:

🙍‍♂️
Hoď dvakrát za sebou šestistěnnou kostkou a vypiš výsledky.
🤖
První hod: 4 Druhý hod: 2

ChatGPT neumí generovat mapy a další vizuální materiály. Dokáže však napsat kód v Pythonu, který vytvoří mapy kontinentů i jeskyní. Celým procesem provede a výsledek může vypadat takto:

Jeskyně vygenerovaná pomocí Pythonu
Mapa světa vygenerovaná pomocí Pythonu

Stručně řečeno – ChatGPT je skvělý textový engine pro vaše herní seance. Prostě mu řeknete, jaká pravidla má načíst, a on vám může pomoci s výpočty a tvořením náhodných událostí. Hru to může výrazně zrychlit.


Děkuji za přečtení. Nejnovější tipy a návody naleznete v newsletteru Mimo agendu.