Jak hrát Dračí doupě s ChatGPT
Tento návod pro práci s AI vyšel v newsletteru Mimo agendu. Nejaktuálnější příspěvky + další témata v něm vychází každé pondělí v 7:00.
ChatGPT je skvělý pomocník pro hraní stolních RPG. Jako příklad jsem si vybral Dračí doupě, u kterého jsem v pubertě strávil možná tisíce hodin. Princip je takový, že si hráč vytvoří postavu a Pán jeskyně vypráví příběh a dobrodružství řídí. Nahradit Pána jeskyně pomocí ChatGPT zatím není nejlepší nápad, protože dělá chyby a po nějakém čase se do vyprávění příběhu zamotá. Je to ale skvělý nástroj pro generování postav a náhodných událostí.
Pán jeskyně například nechá postavy hráčů dojít do vypálené vesnice. Na kameni před zříceným domem sedí smutný stařík z plémě Hobbitů. ChatGPT mi po popisu scény vytvoří postavu, její statistiky a vše, co má po kapsách. Dodá k setkání i jednoduchý příběh, který může hráče inspirovat k dalšímu dobrodružství.
Ukázka:
Statistiky a vybavení sem nebudu kopírovat, protože by zabraly velkou část newsletteru.
AI můžeme nechat i házet kostkami:
ChatGPT neumí generovat mapy a další vizuální materiály. Dokáže však napsat kód v Pythonu, který vytvoří mapy kontinentů i jeskyní. Celým procesem provede a výsledek může vypadat takto:
Stručně řečeno – ChatGPT je skvělý textový engine pro vaše herní seance. Prostě mu řeknete, jaká pravidla má načíst, a on vám může pomoci s výpočty a tvořením náhodných událostí. Hru to může výrazně zrychlit.
Děkuji za přečtení. Nejnovější tipy a návody naleznete v newsletteru Mimo agendu.