Mastodon

Jak v ChatGPT analyzovat knihy a PDF

Jak v ChatGPT analyzovat knihy a PDF

Pomocí pluginů pro ChatGPT můžete snadno nahrát jakýkoliv PDF dokument a nechat ho AI analyzovat. Opravdu zajímavé výsledky dostaneme, pokud zkusíme nahrát celé romány.

Vybral jsem si k tomu plugin ChatWithPDF. Do ChatGPT pak stačí poslat link na PDF soubor, který je ke stažení někde na internetu. Třeba klasická díla nabízí běžně knihovny zdarma ke stažení.

Plugin jsem otestoval na Babičce od Boženy Němcové. Zpětně mě mrzelo, že podobné nástroje nebyly k dispozici, když jsem maturoval, protože se dokonale hodí k tvorbě čtenářských deníků.

· ChatGPT vám shrne celou knihu do pár odstavců.

· Můžete si nechat vyjmenovat jednotlivé kapitoly a AI vám každou z nich stručně popíše.

· Můžete si nechat vypsat třeba počet některých slov. V díle babička zazní slovo babička (bez skloňování) 172krát.

· Můžete si nechat vyjmenovat všechny důležité postavy a rozepsat jejich charaktery.

· ChatGPT vám může dávat otázky, jako by vás zkoušel z díla učitel, a vy mu jen odpovídáte. Pro trénink je to skvělé.

Generováno ChatGPT

Co je pro mě obzvláště zajímavé, je možnost si s postavami chatovat a pokládat jim aktuální otázky. Babičky – postavy z 19. století – jsem se tak mohl zeptat, co by říkala třeba na změnu klimatu či demokracii. Odpovědi skutečně dávaly hlavu a patu.

Generováno ChatGPT
Generováno ChatGPT

Pokud se chcete pobavit, můžete postavu přenést třeba do jiného prostředí a nechat ChatGPT napsat krátkou povídku. Zkusil jsem Babičku poslat do světa Terminátora.

Zde je poslední odstavec: „A tak babička začala nový život v postapokalyptickém světě Terminátora, pečením koláčů a pletením ponožek pro stroje. Byla to zvláštní doba, ale babička byla odhodlaná přežít a udržet si svou lidskost, i když byla obklopena stroji.“

Kromě knih funguje plugin dobře i s odbornými dokumenty, v nichž často potřebujete vyhledat konkrétní data, naformulovat stránky do pár odstavců a podobně. V tom vidím zajímavé využití třeba pro novinařinu. ChatGPT nabízí zkrátka takové chytřejší vyhledávání v rozsáhlých dokumentech.

Máte nějaký tip pro práci s AI? Nebojte se mi ho poslat. Rád ho po ozkoušení dám do dalšího vydání.