Mastodon

Jak pomocí ChatGPT generovat lepší obrázky v Midjourney

Jak pomocí ChatGPT generovat lepší obrázky v Midjourney

Midjourney je úžasný nástroj pro generování obrázků pomocí textového popisku. Po pár hodinách experimentování ale zjistíte, jak obtížné může být sepsat zadání, které vygeneruje obrázek co nejbližší vašim představám.

K sepsání správného [prompt] (zadání) se dá využít ChatGPT, který do popisu scény přidá technické detaily. Výsledky jsou pak přesnější, protože u generování zmírníte faktor náhody.

ChatGPT můžeme k práci s Midjourney využít dvěma způsoby:

- Aktivujeme specializované pluginy (Musíte si platit předplatné.)
- Naučíme ChatGPT ovládat Midjourney pomocí dokumentace. (Jde to i zdarma.)

Začneme pluginy, protože se jedná o nejjednodušší způsob. Momentálně využívám dva:

- Photorealistic
- Prompt Perfect

Já osobně nejvíce využívám Photorealistic, protože s ním stačí do ChatGPT zadat jen obecný příkaz jako např.:

🙎‍♂️

Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Donald Trump jako mariňák z Warhammeru 40k, který si fotí selfie iPhonem 11 a stojí na planetě, kde jsou za ním zničená úlová města.

Výsledkem je tenhle příkaz pro Midjourney:

Odpověď z ChatGPT

A nakonec série takových obrázků:

Vytvořeno v Midjourney

To není špatné, že? Zadání se velmi podobá pár větám, které jsem popsal, a výsledek by obstál klidně jako tapeta na plochu – pokud tedy máte rádi Trumpa a Warhammer 40k.

Pojďme zkusit něco více praktického:

🙎‍♂️

Příkaz ChatGPT: Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Bude to rukou kreslená ilustrace toho, jak je v mobilním telefonu spyware a ten odposlouchává politika. Chci hodně minimalistickou formu, kde převládají tři výrazné barvy – červená, černá a bílá.

Vytvořeno v Midjourney

Obrázek číslo 2 a 4 už je solidní výsledek vhodný pro ilustraci novinového článku, který se zabývá odposlechy či spywarem.

Plugin Prompt Perfect funguje také skvěle a na dost podobném principu. Jen je lepší komunikovat s ním anglicky, protože má tendenci v reakci na český text vyplivnout následné zadání také v češtině, která zatím není pro komunikaci s Midjourney vhodná.

Tady můžete zhodnotit výsledek mého zadání:

🙎‍♂️

Příkaz ChatGPT: Vytvoř mi prompt pro Midjourney. Nad Pražským hradem se objeví UFO. Chci, aby to bylo komiksové a ručně kreslené pomocí pastelek.

Učíme ChatGPT s novým nástrojem

Vygenerováno Midjourney

Teď se dostáváme k tomu, jak ChatGPT naučit práci s Midjourney, aniž bychom museli platit předplatné kvůli pluginům.

Midjourney v dokumentaci popisuje, jak se tvoří [prompt] (zadání). Vezměte tedy prostě text ze stránky a překopírujte ho do ChatGPT.

Pak se musíte ujistit, že ChatGPT návod chápe. Zeptejte se ho na to:

🙎‍♂️

I want you to use this formula to write Midjourney Prompts: (image we're prompting), (5 descriptive keywords or phrases), (camera model and lens), (lighting), (style of photograph) Do you understand this formula? Say "yes" if you understand

Chat GPT vám odpoví s tím, že souhlasí, a v bodech napíše shrnutí, jak návod chápe. Teď se ho můžete zkusit zeptat na náhodný [prompt] (zadání).

Napište mu:

🙎‍♂️

Using the formula provided, write me a prompt for [subject]

Výsledkem je například tato odpověď:

Odpověď ChatGPT

Pokud zadání překopírujeme do Midjourney, dostaneme fotorealistický obrázek krajiny s horou. Přesně podle zadání.

Vygenerováno Midjourney

Je vidět, že ChatGPT už práci s Midjourney chápe a vy můžete zadávat příkazy, jako kdybyste využívali jeden z výše jmenovaných pluginů.

Pro test jsem zkusil stejné zadání jako u předchozího příkladu: Trumpa ve světě Warhammeru 40k.

Výsledek:

Vygenerováno Midjourney

Trump tam poznat jde, ale ne tak dobře jako v předchozím příkladu. Na druhou stranu jsou obrázky preciznější a uhlazenější.


Tento návod pro práci s AI vyšel v newsletteru Mimo agendu. Nejaktuálnější příspěvky + další témata v něm vychází každé pondělí v 7:00.

💡

Tento článek vznikl díky podpoře komunity. Pokud oceňujete mou práci a chcete přispět k růstu projektu, můžete se stát placeným členem a získat tak přístup k exkluzivnímu obsahu. Vaše podpora je klíčová. Děkuji a doufám, že se vám článek líbí.