Mastodon
2 min read

Jak pomocí ChatGPT analyzovat sociální sítě

Jak pomocí ChatGPT analyzovat sociální sítě

Některé články na zpravodajských serverech či bulváru jsou jen poskládáním několika tweetů pod sebe. Občas se to načechrá pár odstavci, aby se neřeklo, že novinář neodvedl žádnou práci. Dnes můžeme takového člověka nahradit ChatGPT s předplatným 20 dolarů na měsíc. Ukážu vám jak.

Krok 1

Aktivujte plugin Social Search. Ten umožní projít vybrané účty na sociálních sítích a udělat z nich výpisky. Jako pokusný subjekt jsem vybral premiéra Petra Fialu na Twitteru.

Krok 2

Požádá ChatGPT, aby udělal výpisky z Fialova Twitteru za poslední týden.

Výsledek vypadá například takto:

Zdroj: ChatGPT

Celé to sem dávat nebudu kvůli zachování příčetné délky newsletteru.

Krok 3

Požádáte ChatGPT, aby z toho napsal zprávu, jako by šlo o text tiskové kanceláře.

**Titulek: Premiér Fiala: Aktivní diplomacie a domácí reformy**

Praha - Premiér České republiky, Petr Fiala, se v posledním týdnu aktivně zapojil do řešení mezinárodních otázek a domácí politiky. Ve svém tweetu ze dne 30. června informoval o úspěchu české diplomacie na půdě Evropské rady. Česká republika se podařila prosadit výzvu k větší finanční podpoře zemí, které se starají o ukrajinské uprchlíky. Toto úsilí je však ohroženo postojem Polska a Maďarska, které přijetí závěru blokují.

Tenhle příklad jsem sem dal, aby bylo názorněji vidět, jaký typ novinařiny z redakcí brzy zmizí.

Pojďme si tedy představit, že novinář si chce dát větší práci s nějakým tématem a zanést do něj analýzu diskuse na sociálních sítích. Plugin Social Search jde využít třeba k vypsání nejpopulárnějších tweetů s určitým hashtagem. Zkusil jsem to s #manzelstviprovsechny kolem kterého bylo poslední týden velmi živo.

Zdroj: ChatGPT

Opět jsem trochu krátil kvůli délce.

Máte tip na zajímavý trik s ChatGPT? Pošlete mi ho. Stačí odpovědět na newsletter.