Mastodon

Jak propojit ChatGPT k internetu a využít v něm pluginy

Jak propojit ChatGPT k internetu a využít v něm pluginy

Tento návod pro práci s AI vyšel v newsletteru Mimo agendu. Nejaktuálnější příspěvky + další témata v něm vychází každé pondělí v 7:00.

Tento článek vznikl díky podpoře komunity. Pokud oceňujete mou práci a chcete přispět k růstu projektu, můžete se stát placeným členem a získat tak přístup k exkluzivnímu obsahu. Vaše podpora je klíčová. Děkuji a doufám, že se vám článek líbí.

ChatGPT s přístupem na internet

ChatGPT měl jednu zásadní vadu. Jeho databáze nepracovala s informacemi po září 2021. Nemohli jste se ho třeba zeptat, kdo je nejnovějším prezidentem České republiky, či ho požádat o přežvýkání aktuálních zpráv z byznysu. To se nyní změnilo.

Kdo u OpenAI platí předplatné, dostane přístup k beta funkcím ChatGPT. Můžete ho tak například vyslat hledat informace na internetu či k němu přidat různé pluginy rozšiřující jeho funkce. ChatGPT tak dokáže instantně vygenerovat grafy či vám zorganizovat cestu do zahraničí.

Má to zatím i celou řadu limitů. Jedná se o betu, a tak nástroje občas vyplivnou chybové hlášky. Také jsou velmi pomalé a na výsledky si počkáte i několik minut, což je otravné.

Nové funkce fungují pouze v kombinaci s ChatGPT 4. To znamená, že máte velmi omezený počet příkazů za den a při experimentování brzy dosáhnete limitu.

Posledním problémem je, že funkce je tak čerstvá, že téměř neexistují návody a osvědčené rady, jak nové funkce co nejefektivněji využívat. To je zároveň na éře AI i kouzelné. Prostě dostanete skvělou lopatu a učíte se s ní co nejlépe kopat.

ChatGPT a web

Šel jsem nejbezpečnější cestou a ChatGPT jsem nakrmil daty o mé kariéře. Nejdřív jsem mu předhodil newsletter Mimo agendu jako příklad své práce. Pak jsem dodal ještě informace z Wikipedie a požádal ho o sepsání medailonku. Fungovalo to překvapivě dobře. Dovolím si citovat jeden odstavec.

🤖
Pravidelně píše o dopadech umělé inteligence na společnost, jak ukazuje článek "Fialovo nakopnutí novinařiny" z 15. května 2023, kde se zabývá budoucností médií v éře AI. Zdá se, že se velmi zajímá o vliv AI na novinářství a společnost jako celek​​. V článku "Jak se ničí novináři" z 8. května 2023 se Zelenka vrátil k tématu vyštvání Lindy Bartošové z Twitteru a jak takové chování ohrožuje svobodu tisku. Toto téma ilustruje jeho zájem o etiku a svobodu tisku​​.

ChatGPT můžete také nechat zanalyzovat stránku a požádat ho třeba o tipy na tweety či komplexní marketingovou kampaň.

Addony pro ChatGPT

Jsou jich desítky, ale najednou můžete mít aktivované pouze tři. Je nutné si předem naplánovat, co chcete v nové konverzaci vlastně tvořit.

Jeden z nejmocnějších nástrojů je addon WolframAlpha, V předchozím newsletteru jsem psal návod, jak můžete vytvářet grafy pomocí ChatGPT a Pythonu. Zdá se, že už to není aktuální.

Prostě si zvolíte addon WolframAlpha a do ChatGPT zadáte příkaz:

Jak se vyvíjela ceny akcií Tesly?

A bum. Máte nejen odpověď, ale i graf.

Pro lepší výpisky z webových stránek doporučuji addon WebPilot.

Addon One Word Domains vám pomůže s hledáním domény pro váš projekt. ChatGPT vygeneruje kreativní názvy a addon zkontroluje, zda jsou tyto adresy volné.

🤖
Vypadá to, že máme několik volných domén pro váš projekt o kočkách:
kittyhaven.cz
felinefantasy.cz
purrfectpaws.cz
whiskerworld.cz

Addon Creature Generator využijí milovníci Dračího doupěte. Vygeneruje nejen statistiky a příběh potvory, ale dodá vám i obrázek.

🤖
Tohle je „Strážce jeskyně“.

Popis: Strážci jeskyní jsou velká, plazí stvoření, která obývají podzemní jeskyně. Mají tvrdou, šupinatou kůži, která se mění od tmavě šedé po hnědou, což jim umožňuje splývat s kamenitým prostředím. Jejich oči jsou malé a téměř noční povahy, což jim poskytuje vynikající noční vidění. Jsou silně teritoriální a zaútočí na jakékoliv vetřelce na dohled.

Můj pár týdnů starý návod o tom, jak hrát stolní RPG, bude taky potřebovat aktualizaci. Na tom mimo jiné i vidíme, jak rychle jde AI dopředu a pro běžného uživatele je téměř nemožné držet s vývojem krok.

Addon Yay! Forms na tvorbu kvízů

Hurá, novináři už nemusí trávit hodiny tvorbou hloupých kvízů, aby měl mediální barák větší příjmy z internetové reklamy. ChatGPT s Yay! Forms vygeneruje podobné srandy během minuty, a to na základě jednoduchého příkazu: Můžeš mi vytvořit kvíz o Harrym Potterovi?

Letenky a cestovní plány

Propojil jsem ChatGPT se službou Kayak a požádal ho, aby mi našel letenky do New Yorku. Díky addonům se stal z ChatGPT skvělý asistent, vedle kterého vypadá Siri jako člověk po lobotomii.

Výsledky:

Zde jsou některé možnosti letů z Prahy do New Yorku, které jsem našel:

Air France, non-stop: Odlet z Prahy 2. června v 12:10, přílet do New Yorku v 15:25. Návrat z New Yorku 9. června v 19:40, přílet do Prahy 10. června v 10:00. Cena: $749.

KLM, non-stop: Odlet z Prahy 2. června v 12:10, přílet do New Yorku v 15:25. Návrat z New Yorku 9. června v 19:40, přílet do Prahy 10. června v 10:00. Cena: $749.

Osobní trenér s Planfit

Prostě jsem ChatGPT požádal o návod na pekáč buchet na břiše a on mi díky addonu sestavil cvičební plán i s odkazy na tréninková videa.

Ukázka:

  1. Decline Crunch
  1. Plank Jack

Snad vám tenhle článek pomohl s orientací v tom, jaké nové možnosti ChatGPT nabízí a jak moc jsme blízko tomu, aby práci lidí nahrazovaly addony šité firmám na míru.

Pro mě jako novináře je super pracovat s nástrojem WolframAlpha, který při byznysové žurnalistice dokáže ušetřit spousty času. Díky procházení webu dokáže ChatGPT tvořit také obstojné shrnutí životopisů osobností, která se dá připojit například k rozhovorům. Vždy ale platí, že za správnost informací ručí novinář!

Děkuji za přečtení. Nejnovější tipy a návody naleznete v newsletteru Mimo agendu.