Mastodon

📩 Využijte podpultové nabídky

📩 Využijte podpultové nabídky
Zdroj: Canva

Nabídli mi, abych pomohl novinářům z nesvobodných států rozjet vlastní nezávislé zpravodajské projekty a podělil se s nimi o zkušenosti z mého projektu Mimo agendu. Liberalizace médií, kterou nyní vidíme díky platformám jako Substack či Patreon může sehrát důležitou roli v boji o svobodu slova. A nejen to. Mohou pomoci i regionální novinařině, která je v Česku na ústupu.

Rozhodl jsem se tedy přetavit své poznámky a zkušenosti do nepravidelného newsletteru, který chci zdarma poskytnout všem. Budu rád za jakýkoliv feedback.

O tématu často diskutujeme také na Discordu. Můžete mi napsat také na e-mail: jakubzelenka@mimoagendu.cz. Vaše otázky a zkušenosti mi pomohou, abych do série zahrnul to nejdůležitější a také se naučil něco nového. Newsletter chci psát stručně a prakticky, aby se v něm dalo snadno hledat.


Díl 1. - Hledejte podpultové nabídky

V tuzemsku naleznete několik platforem pro zpoplatnění vašeho obsahu. Lidé nejčastěji používají tyhle:

Žádná z těchto firem o tom veřejně nemluví, ale každá se snaží exkluzivním osobnostem a zajímavým projektům nabídnout “podpultové” podmínky. Může jít o zapůjčení techniky, menší provize pro platformu, peněžní příspěvky na tvorbu atd.

Pokud máte dobrý projekt, renomé a silné účty na sociálních sítích, zkuste si vyjednat exkluzivní podmínky.

Je důležité mít jasnou představu o tom, co chcete tvořit a jaká je vaše cílovka. Připravte se na jednání jako na pohovor. Velmi vám pomůže, když představíte i realistický byznysový plán. Zvažte i otázky, kde by měl být projekt za rok a jak cíle dosáhnout. Platformy chtějí % z vašeho zisku, musí se jim to vrátit.

Dobrá nabídka může přebít nedostatky každé platformy, na které časem pravděpodobně narazíte kvůli jejich uzavřenosti.

Výhody českých platforem:

  • Funkční technická podpora. Vždy jde někam zavolat a vyřešit problém.
  • Plná lokalizace. Počeštěná platební brána může přesvědčit i lidi, kteří nemají s placeným obsahem žádnou zkušenost. Je to stále významný faktor.
  • Tuzemská komunita tvůrců, která se navzájem podporuje a předává si zkušenosti.
  • Platformy mohou reagovat na specifika českého trhu. Jejich marketingové kanály by vám měly pomáhat růst.

Nevýhody českých platforem:

(Napadají vás ještě další body, dejte mi vědět. Tyhle body jsem považoval za nejdůležitější kvůli mé osobní zkušenosti.)

Na zahraniční platformy se podíváme v příštích číslech newsletteru.

Nedomluvili jste se? / Chcete jít jinou cestou?

Právě na vás se chci ve svých dalších textech zaměřit. Vtip je v tom, že platformu jako HeroHero, Pickye či Gazetisto si i bez znalosti programování můžete postavit sami. Budete mít větší kontrolu nad obsahem i platbami. To je v případě nezávislé novinařiny velmi důležité.

Také vše, co vám podporovatelé pošlou, půjde na váš projekt a nebudete muset platit kolikrát i desítky % platformě.

Dnes pouze poskytovat prostor a platební bránu nestačí. Služby se musí k tvůrcům chovat jako talentové agentury. Vybírejte si je podle toho, jak vám pomohou růst a jak silné mají kanály pro vaši propagaci.

Možná jste si během čtení newsletteru všimli, že jsem ho publikoval na platformě Ghost. V příštím díle vysvětlím, proč jsem si vybral tuhle platformu, a proč ji považuji za skvělou svobodnou platformu pro novináře a malé redakce.


Tento newsletter vzniká v mém volném čase a je publikován zdarma, aby se k němu dostalo co nejvíce lidí. Pokud chcete podpořit mou práci, můžete si předplatit Mimo agendu.