Mastodon
2 min read

Funkce, které vám zpříjemní Mastodon

Funkce, které vám zpříjemní Mastodon

Přijde mi, že řada lidí v mém okolí hledá náhradu za Twitter (X), jenže Threads stále nejsou v EU dostupné. Navíc to vypadá, že po úvodním nadšení řada uživatelů přestala aplikaci aktivně využívat. BlueSky je jen na pozvánky, a tak je nejblíž starému dobrému Twitteru Mastodon. Nakonec ze všech alternativ používám nejaktivněji právě ten. Prostě jsem se dostal za fázi, kdy otravně vytváříte seznamy svých sledujících a hledáte zajímavé účty ke sledování. Pomocí botů jsem začal sledovat všechna podstatná média a komunita dodělala řadu nástrojů, které potřebuji k profesionální práci.

Můžete si tak na Mastodonu měřit své statistiky pomocí mastometrics.com. Služba vypadá úplně stejně jako Twitter Analytics.

Pomocí mastopoet.ohjelmoi.fi zase můžete vytvářet nádherné náhledy mastodoních příspěvků.

Co se týče klienta pro iOS, tak jsem nakonec zahnízdil u Mammoth. Aplikace je nejen free, ale ještě má chytrý systém doporučování, a tak může najít nové zajímavé účty. Také můžete přepínat do vybraných instancí a snadněji je procházet. Funguje tu zároveň něco na způsob retweetů, takže se cítíte jako v Twitteru.

Pokud se chcete inspirovat v tom, koho sledovat, můžete rozkliknout můj účet https://mastodonczech.cz/@jakubzelenka/following a vyzobat si zajímavé účty.

Nebo můžete tady stáhnout můj seznam sledujících a prostě ho k sobě importovat. Jedná se hodně o zpravodajské servery, ostatní novináře a pár známých z Twitteru. Zatím tam nemám nikoho na shitposting.