Mastodon
8 min read

Evropský parlament ukázal Amazonu jeho místo

Evropský parlament ukázal Amazonu jeho místo
Generováno Midjourney

Zdravím vás u dalšího newsletteru. V dnešním vydání naleznete:

  • Lobbisté Amazonu už nemohou do Evropského parlamentu. Mělo by nás to zajímat.
  • Znovurozdělení Československa mělo přijít dřív
  • X přichází o aktivní uživatele
  • Pár herních tipů

Amazon vs. EU

Jsem velký fanda knihy Země nomádů, která popisuje život chudé vrstvy lidí v USA, kteří fungují jako kočovní dělníci Amazonu. Pro Evropana byl v knize naprosto šokující popis podmínek, ve kterých museli tito lidé – často důchodového věku – pracovat. Na pracovištích byly léky na bolest, protože se s ní při těžké a vysilující práci tak nějak počítalo.

Do toho Amazon aktivně bojuje proti odborům a úřadům se snaží co nejvíce ztížit kontrolu ve svých závodech a skladech. Jinými slovy vytváří tak trochu svůj stát ve státě – řada lidí v USA totiž získává i výrazné slevy, pokud pro něj pracuje, přičemž tahle firma dokáže pokrýt potřeby člověka od digitální zábavy po objednávku téměř jakéhokoliv produktu. Z téhle temné současnosti v řadě amerických městeček si dělal srandu i popkulturní seriál South Park.

Do toho utrácí Amazon obrovské peníze za lobbing, aby současnou situaci udržel co nejdéle. Tahle strategie ale teď v EU narazila – alespoň symbolicky. Lobbistům Amazonu byl odebrán přístup do Evropského parlamentu. Byla to reakce na to, že Amazon kontrolorům neumožnil navštívit svůj závod a také se vyhýbal schůzkám s europoslanci, kteří s ním chtěli probrat podmínky zaměstnanců.

„Odmítnutím otevřeného dialogu s Evropským parlamentem Amazon nejenže projevuje neúctu k naší instituci, ale také brání procesu demokratické kontroly,“ vysvětlil odebrání lobbistických kartiček poslanec za Renew Dragoș Pîslaru. A to je dobře. Ukazuje to sebevědomí evropské instituce proti technologickému gigantovi, který se utrhl ze řetězů.

A teď pár čísel k tomu, jak Amazon v EP lobboval:

  • Zlom přišel v roce 2020, kdy Amazon výrazně navýšil své výdaje na lobbování v EU. V roce 2021 částka dosáhla rekordních 3 milionů eur (zhruba 75 milionů korun).
  • Amazon patří mezi top 15 společností, které vynakládají nejvyšší prostředky na lobbing na území EU.
  • Miliony eur investuje i do lobbingu v jednotlivých státech, jako je třeba klíčové Německo a Francie.
  • Amazon řada lidí vnímá jako „ten internetový obchod“, tahle korporace ale zasahuje do téměř všech sfér. Lobbisté proto řeší i agendy jako Green Deal a regulaci digitálních platforem.
  • Kromě lobbistů Amazon v EU financuje 60 podnikatelských sdružení, 15 think-thanků a 1 nevládní organizaci. Přes tyto subjekty může prosazovat svůj vliv nenápadněji.
  • Amazon také financuje jednu z nejvýznamnějších ekonomických škol v EU, Toulouse School of Economics (TSE).
Amazon’s lobbying satellites orbit EU policy-makers
From workers’ rights to data protection, environmental impact and abuses of dominance, the growing reach of Amazon is facing backlash. In response, the digital giant is ramping up its lobbying power in the EU and member states.

Média o tomto rozhodnutí EP moc nepsala, přesto by nás to jako Čechy mělo zajímat. Řekněme si upřímně, že naše ekonomika je teď nastavená tak, že jsme výhodnou lokací pro sklady Amazonu. Navíc ležíme ve středu Evropy, a je tak výhodné od nás distribuovat do bohatšího Německa s menšími náklady na platy dělníků. Mělo by nás tedy enormně zajímat, jaké jsou podmínky ve skladech Amazonu, protože jde i o české pracovníky.

Lobbing a Česko

Teď ještě pár slov k lobbingu, protože se to téma hodně řeší i ve spojitosti s hradním mužem Petrem Kolářem.

Můj text o tom si můžete přečíst na e15:

Petr Kolář kritizuje Čínu, ale zároveň pracuje pro lobbisty Huawei
Čínská technologická firma Huawei zaplatila nadnárodní lobbistické kanceláři Squire Patton Boggs v průběhu pěti let v přepočtu desítky milionů korun, aby Číňanům ve Washingtonu pomohla bojovat proti americkým sankcím. U Squire Patton Boggs jako konzultant působí i poradce prezidenta Pavla Petr Kolář. Ten odmítá, že by Huawei jakkoliv pomáhal. Své klienty ale prezidentův „přítel po boku“ nadále tají.

Na lobbingu není obecně nic špatného a je to skvělý prostředek, jak mohou dvě strany dosáhnout shody. Někdo by navíc měl vždy transparentně a profesionálně tlumočit zájmy soukromého sektoru, ale třeba i menšin a různých nevládních organizací. Lobbing u poslanců dělá třeba iniciativa Jsme fér, a na druhé straně zase Aliance pro rodinu.

Problém u lobbingu ale nastává ve chvíli, kdy není podmíněn oboustranným dialogem, což je právě případ Amazonu: firma chtěla prosazovat své zájmy, ale v citlivých otázkách o svém byznysu odmítla komunikovat. Dalším problémem je netransparentnost lobbingu, protože v tuzemsku reálně netušíme, kdo se s kým schází a za jakým účelem. To má změnit chystaná novela, kterou musí stát v nějaké podobě přijmout, aby mohl čerpat další miliardy z EU.

Základní podobu nyní schválila vláda. Dál musí projít Sněmovnou a Senátem, kde se bude bojovat o konečné znění. Už teď víme, že vláda v novele schválila výjimku pro ČEZ. Poslancům se nejspíše nebude líbit, že pod zákon zatím spadají i poslanečtí asistenti. Pokud si někdo vezme jako svou pravou ruku do Sněmovny lobbistu, může mít s papírováním těžké chvíle. Zákon každopádně budu sledovat, protože díky němu může vzniknout další zajímavá databáze, která umožní novinářům odhalovat nové vztahy a vlivové hráče.

Znovurozdělení Československa mělo přijít dřív

Zbytek příspěvku je pouze pro platící čtenáře