Mastodon

Co si myslí nadační fond o Forum 24? A velké problémy Economie

Co si myslí nadační fond o Forum 24? A velké problémy Economie

Vítám vás u pravidelného pondělního newsletteru Mimo agendu. Jako vždy začneme přehledem zajímavých informací, které vám možná unikly. Jsou to takové tweety, co jsem nezveřejnil. V placené části je rozhovor s šéfem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Petrem Orálkem.

  • Ptal jsem se ho na vztah fondu k Forum 24 a prohřeškům proti novinařině.
  • Proč skrývají dárce?
  • Kam letos poputují peníze a proč NFNZ bude podporovat nově i mladé novináře ve složitých situacích?
  • Ubližují NFNZ odchody významných osobností do služeb politiky? A proč jsou někteří lidé provázaní s politikou stále uvedeni na stránkách fondu?
🙏
Opět připomínám, že je možné na newsletter odpovědět. Můžete mi poslat zpětnou vazbu či tipy na témata a rozhovory. Také budu rád za jakékoliv sdílení newsletteru. Nechci být v newsfeedu Seznamu a spoléhat se v distribuci na technologické giganty. To je pro mě nezávislost.

Tak jdeme na to!


Telegraficky:

  • Moderátorka a novinářka Veronika Sedláčková je novou tiskovou mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Dříve moderovala například pořad Ptám se já na Seznam Zprávách. Média tak přichází o další zkušenou a výraznou novinářku. Je to škoda, protože těch odchodů a ukončených projektů je na začátku roku hodně.
  • Seznam Zprávy propustily Josefa Klímu a jeho další dva kolegy. Důvodem bylo, že nenaplnili ekonomické představy.
  • Luděk Mádl založil svůj newsletter Je to kulatý. Mádl je dalším velkým novinářským jménem, které to zkouší na volné noze s vlastním projektem. Držím palce.
  • Moderátorovi Jakubu Železnému přispěla na vydání knihy částkou 30 tisíc korun Praha 5 (Deník N). Může se jednat o porušení kodexu, proto věc ČT prověří. Problém je, že o částce rozhodovali politici. Tehdy radnici vedla Renáta Zajíčková z ODS.
  • Twitter Blue je konečně v Česku. Za poplatek můžete mít méně reklam a větší dosah. Prostě takové pay to win. Tenhle nápad Elona Muska otevřel Pandořinu skříňku, která nejspíše povede k většímu zpoplatnění sociálních sítí. Pokud bych si mohl zvolit placenou variantu, díky níž by služby o mně sbíraly a přeprodávaly méně informací, hned bych do toho šel. Jen větší dosah a méně reklam ale opravdu není to nejlákavější.
  • Po sedmi měsících skončil šéfredaktor Aktuálně.cz Jan Nevyhoštěný. Více o situaci v Economii v další části newsletteru.

Aktuálně.cz a Respekt v problémech

Vydavatelství Economia není v dobré kondici. Má problémy s financemi, a ještě se musí stěhovat z aktuálního newsroomu. Hledají se nové prostředky a tento tlak se bohužel přenáší i na novinářskou práci. Aktuálně.cz se dostalo do stavu, kdy Jan Nevyhoštěný už nemohl dělat svou práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Prostě nechcete, aby se pod vaším vedením objevovalo na hlavní stránce ještě více reklam a klikacích článků rozporuplné kvality. Proto podal po sedmi měsících výpověď. Navíc je tým Aktuálně „menší“ než za předchozího šéfredaktora Josefa Pazderky.

Nevyhoštěný k tomu pro Deník N řekl: „Některá systémová rozhodnutí byla proti mému přesvědčení a strategii, jak nadále publikovat kvalitní a atraktivní obsah v rozsahu, na který jsou čtenáři Aktuálně.cz zvyklí. S generální ředitelkou jsme se dohodli, že můj nástupce bude vybírán primárně zevnitř Aktuálně.cz.“

Do Seznam Zpráv odešel Lukáš Valášek, který má za sebou řadu důležitých kauz, které ocenila i odborná porota novinářskými cenami. Spolupracoval s talentovanou novinářkou Adélou Jelínkovou, která šla s ním. (Formálně byla na pomezí Aktuálně a Hospodářských novin). Z týmu kauzařů zůstal v Aktuálně.cz Jan Horák. Ještě nesmíme zapomínat, že je na Aktuálně.cz i skvělý komentátor David Klimeš. Ten má vedle svůj vlastní projekt To podstatné a věřím, že s takovým počtem odběratelů (3817) by se dokázal uživit, pokud by newsletter zpoplatnil.

Osud Aktuálně je dle mého názoru nejistý. Mít dva velké weby Aktuálně a ihned.cz nedávalo tolik smysl. Dovedu si představit i konec Aktuálně.cz jako respektovaného zpravodajského média. S tím se pak vznáší otázky i nad novými projekty, jako je třeba diskuzní pořad Spotlight.

Brutální škrty, které Economia plánuje, dopadají samozřejmě i na další důležité tituly. Hospodářské noviny jsou pro vydavatelství cenné, protože dokážou přitáhnout i drahou inzerci a otevírají dveře k prestižním podnikatelům. Většina mých čtenářů si asi bude pokládat otázku, co bude s týdeníkem Respekt. Ten v Česku reprezentuje nejen velmi kvalitní novinařinu, ale je i jedním ze symbolů Sametové revoluce. Zemi provází po celou dobu novodobých dějin a přináší důležitá svědectví o naší společnosti – především o té vzdělanější a liberálně orientované části. Je také benchmarkem určitých hodnot, na kterých země po revoluci stavěla, a skrze tento benchmark dokáže poměřovat její posuny.

Podle mých informací jsou si v Respektu velmi těžké situace Economie vědomi a tlak dopadá i na ně. Erik Tabery byl podle mých informací připravený podat výpověď jako Nevyhoštěný. Economia si ale byla moc dobře vědoma, že kdyby to udělali dva šéfredaktoři, jednalo by se o velký reputační problém. Nakonec došlo s Respektem k domluvě, že se bude déle jednat. I tak to ale ukazuje, jak velmi vážná je situace. Jak jsem psal, značka i historie Respektu je příliš cenná, aby měla problémy kvůli špatnému hospodaření Economie z posledních let. A zároveň je tak oblíbená, že se jistě najdou mecenáši, kteří by Respekt podpořili. Nabízí se tak otázka, jestli si vydavatelství Respekt udrží, anebo dojde k vykoupení značky a odchodu na vlastní nohy bez zatížení velkého vydavatelského domu.

Když se to tak vezme, mám dost respekt k šéfredaktorům v Economii, kteří mají standardy a věří v kvalitní a poctivou žurnalistiku. Dnes to není samozřejmostí.

Výsledek hospodaření Economie:

2021 = - 7,8 milionu korun

2020 = -32,5 milionu korun

2019 = - 44,9 milionu korun

🙏
Co si o tom myslíte? Budu rád za vaše názory.

Psal jsem pro E15:

Hrad prodloužil smlouvu Zemanovu podporovateli - E15.cz
Hrad těsně před výměnou prezidentů prodloužil smlouvy na prodej lístků a pronájem prostorů ve Zlaté uličce podporovateli prezidenta Miloše Zemana. Politické preference nehrály roli, tvrdí Správa Pražského hradu. Podnikatel Robert Uksa má nicméně jeden z nejlevnějších pronájmů v turisty oblíbené obla…

Jdeme k rozhovoru s Petrem Orákem. Ještě jednu informaci bych měl nerad za platební branou. NFNZ chce začít finančně podporovat mladé novináře do 35 let, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Dále mě pan Orálek upozornil na to, že o grant na novinářský projekt může žádat i jednotlivec. Je tak možnost získat podporu na newsletter, podcast či YouTube kanál.


Šéf NFNZ Petr Orálek: Šafr se angažovanou žurnalistikou netají. Je transparentní

Jak hodnotíte působení Michala Klímy na Úřadu vlády?