Mastodon

ChatGPT: Jak na diagramy a grafy

ChatGPT: Jak na diagramy a grafy

Dokud nepřišly doplňky, nemohl ChatGPT generovat žádné vizuální grafy či obrázky. Pro mě jako novináře se ukázal jako ideální doplněk jménem Show me.

Stačí popsat vlastnickou strukturu nějaké firmy či organizace a ChatGPT vám na základě popisku vytvoří diagram.

Vytvořil jsem tedy fiktivní vydavatelství Kafka:

🤖
Zadání pro ChatGPT: Vytvoř mi prosím vizualizaci vlastnické struktury jednoho média. Majitelem je Franta Omáčka, vydavatelství Kafka má pod sebou tři tištěné noviny. Lihové noviny, MF Včera, Tramvaj. Dále má 2 časopisy: Víkendové čtení a Pětilístek. Také má jedno rádio jménem Brno a jednu televizi Céčko.

První diagram vyšel takto:

Výsledek určitě není uspokojivý. Můžete ale ChatGPT požádat, aby ho upravil podle instrukcí:

🤖
Zadání pro ChatGPT: Mohl bys zvýraznit, o co se konkrétně jedná? Třeba co konkrétně jsou tištěné noviny, co časopis a televize. A tak dále.

Tohle už je určitě lepší a srozumitelnější výsledek:

Diagramy lze stáhnout ve formátu Svg, tak je můžete snadno editovat. ChatGPT také umožní prokliknout přímo na editační nástroje, které umí vygenerovat i kód pro publikování na webové stránce.

Tento návod pro práci s AI vyšel v newsletteru Mimo agendu. Nejaktuálnější příspěvky + další témata v něm vychází každé pondělí v 7:00.

Tento článek vznikl díky podpoře komunity. Pokud oceňujete mou práci a chcete přispět k růstu projektu, můžete se stát placeným členem a získat tak přístup k exkluzivnímu obsahu. Vaše podpora je klíčová. Děkuji a doufám, že se vám článek líbí.