Mastodon
4 min read

Internet si budeme prohlížet jinak. Arc ukazuje jak

Internet si budeme prohlížet jinak. Arc ukazuje jak

Strašně nerad měním webové prohlížeče. Obtěžuje mě instalovat všechny pluginy. Nesnáším, když se musím přihlašovat k desítkám webů, a obecně jsem u aplikací někdy až moc konzervativní. Jenže Arc je tak jiný a natolik mění naše představy o tom, co je internetový prohlížeč a jak by měl fungovat, že jsem několik hodin se skřípěním zubů vydržel a dal jsem sbohem Safari i Chromu.

„Arc není jen prohlížeč, je to operační systém pro internet,“ zaglosovali v The Verge. Navíc na internet kouká podobně jako TikTok na vaše příspěvky. Internetové stránky podle Arcu mají sloužit k mixování a další kreativní úpravě. Stručně řečeno, žádná internetová stránka v Arcu nemusí vypadat, jak si ji vysnili její autoři.

Vadí vám třeba barevná paleta na Twitteru? Pomocí chytrých nástrojů Arcu ji můžete změnit. Nemusíte čekat na Elona Muska, než místo modré nasadí černou, která víc sedí k jeho nové vizi X. Prostě si web vylepšíte sami.

Jenže jen u barev to nekončí. Jde zajít mnohem dál. Třeba chcete na Twitter psát, ale už vás tolik nezajímají reakce ostatních. Arc vám může Twitter předělat jen na pole pro odeslání tweetu. Stejné je to třeba s YouTube, kde vás šikovná úprava zbaví otravných krátkých videí (Shorts).

Twitter po úpravě v Arcu

U The New York Times si můžete osekat všechny rušivé funkce, aby zbyl jen text. A k tomu Arc nabízí galerii výtvorů ostatních uživatelů, takže se v prostředí, co připomíná App Store, můžete inspirovat.

Tahle vize Arcu, kdy nůžkami vystřihujete součásti, které se vám líbí, je odvážná. Podle mě ale bude fungovat a je to přesně ta revoluce, kterou prohlížeče už dlouho potřebovaly. Pokud se tenhle nápad chytí, bude to i nová výzva pro webové designéry, kteří budou muset prvky na webu navrhnout tak, aby s nimi mohly prohlížeče a jejich uživatelé jednodušeji manipulovat.

Vraťme se k výroku The Verge o operačním systému pro internet. Když zapnete YouTube či Spotify, v levém sloupci se vám objeví ovládací prvky přehrávače. Máte je vždy po ruce, i když zrovna brouzdáte po jiné stránce. Můžete si nechat vyvolat i miniaturní náhled přehrávaného videa a sledovat YouTube třeba při scrollování Facebooku. Když vás něco napadne, můžete použít integrovaný notýsek a poznámky pak nasdílet přátelům či kolegům. Tohle sice řeší nespočet pluginů třeba pro Chrome, ale v Arcu je to velmi intuitivní a poznámka se nasdílí jako webová stránka, aniž byste se museli registrovat k nějaké službě.

Také můžete vytvořit po vzoru Pinterestu nástěnku obrázků, odkazů, čmáranic a textu a tu také nasdílet. Tohle je jen drobná ukázka, kam Arc plánuje směřovat, a tyhle nástroje se jistě budou rozšiřovat o nové funkce. Dovedu si představit, že snadněji vystřihnete část videa třeba z YouTube a v poznámkách ho vložíte vedle úryvku článku. Vznikne tak „ozdrojovaný“ a interaktivní meme.

Arc a jeho vystřihovánky

Další důležitou funkcí Arc je organizace práce. Můžete si vytvořit panel rychlého spouštění pro „webové aplikace“. Tam může třeba navždy svítit YouTube a Spotify. Pak si můžete vytvářet Spaces. Je to podobné více obrazovkám, které známe u Linuxu, kdy na jedné máte rozepsaný dokument a na té další máte otevřené třeba jen aplikace pro grafiku. Space si můžete přejmenovat na „Práce“ a využívat ho jen v zaměstnání. Pak přijdete domů, a aniž byste něco zavírali, přepnete na Space „Domov“ či „Zábava“. Tohle organizování je hodně efektivní, a když vám přejde do krve, nejspíše se ho jen neradi budete vzdávat.

Safari jsem měl rád díky jeho interakci mezi Macbookem a iPhonem. Arc ale tak dramaticky změnil pravidla hry, že byl pro mě přechod téměř povinností. Stejně jako v jiných případech můžeme očekávat, že tyhle funkce velcí hráči okopírují a Arc vykradou, pokud zarezonuje. Tenhle malý start-up ale už teď redefinoval, jak si přeji konzumovat web a jak ho nejspíše i budeme konzumovat v budoucnu. Momentálně je jedinou nevýhodou Arcu absence aplikace pro Windows. Ta by měla přijít příští rok. Bavil jsem se s pár technologickými nadšenci ze svého okolí a řada z nich si Arc vyčekala v uzavřené betě a používají ho dodnes. To mě naplňuje nadějí, že tenhle start-up nebude jen výstřelek.